Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Americká města chtějí léčit krizi podporou developerů

Česko

Města v USA se snaží čelit důsledkům krize, tedy nedostatku finančních zdrojů a vysoké nezaměstnanosti, spoluprací s developery.

Nabízejí jim peníze na nové projekty a na oplátku očekávají vytvoření pracovních míst.

NEW YORK Mezinárodní developerské společnosti, které před krizí patřily k nejvýnosnějším společnostem světového hospodářství, dnes spíše prosí o pomoc. Ve Spojených státech amerických je vyslyšely státní a municipální orgány. Někteří developeři ztratili kvůli krizi schopnost financovat své projekty, a protože banky nejsou ochotny na ně půjčovat, firmy krachují.

V USA jim nyní vyšel vstříc státní sektor. Mezi hlavní podpůrné činnosti patří vyhledávání vhodných a dříve nedostupných lokalit k výstavbě i vlastní přístup úřadů. Jedním z příkladů je město Las Vegas ve státě Nevada. To se rozhodlo přemístit z atraktivní lokality sportovní halu a uvolnit tím developerům velice zajímavé pozemky pro komerční i rezidenční výstavbu. Las Vegas z tohoto projektu také nemá vyjít zkrátka, jelikož si již delší dobu přálo tuto konkrétní lokalitu města více zatraktivnit. Nová výstavba by navíc měla v Mekce sázkařů vytvořit tolik potřebná pracovní místa.

„Přesně tenhle přístup město potřebovalo. Bez kroků, které hodlá Las Vegas podniknout, by k revitalizaci nedošlo dalších několik let,“ řekl novinářům k těmto plánům Eric Louttit, viceprezident pro finance developerské společnosti Forest City Enterprises. „Ekonomika je na tom opravdu velice špatně. Nemyslím si, že by se soukromému sektoru naskytla v současnosti lepší příležitost než tato spolupráce,“ dodal Louttit.

Nezaměstnanost v Las Vegas vzrostla v uplynulých měsících stejně rychlým tempem, jako se propadl zájem o turistiku, nemluvě o stavebním boomu, který se úplně zastavil. Podle Thomase Powella, generálního ředitele investiční poradenské společnosti ELP Capital, je Las Vegas dobrým příkladem spolupráce soukromé firmy a státních úřadů. „Plánujete-li vytvářet v rámci podnikání pracovní místa, je nyní se státními úředníky mnohem jednodušší domluva,“ řekl Powell. Jako příklad uvedl projekt bydlení ve městě Reno. „Stavební povolení jsme získali namísto obvyklých šesti měsíců už za šedesát dnů,“ dodal Powell.

K jiné zajímavé kooperaci došlo mezi developery a úředníky amerického města Cleveland ve státě Ohio. Přípravy na výstavbu atraktivního projektu bydlení nad řekou, který se měl stát největší soukromou investicí ve městě, loni ztroskotaly na ekonomické krizi a již zmíněné neochotě bank půjčovat. Gigantický projekt, který má kromě bytů zahrnovat také zábavní centra, obchodní čtvrť a kanceláře, nyní zachraňuje opět samo město. Na jeho dokončení získalo třicet milionů dolarů, které si vypůjčilo od amerického ministerstva bydlení a rozvoje měst na dobu dvaceti let.

Autor:

Prodej rodinného domu Rumburk Dolní Křečany 722 m2
Prodej rodinného domu Rumburk Dolní Křečany 722 m2

Starokřečanská, Rumburk - Rumburk 3-Dolní Křečany, okres Děčín
3 690 000 Kč