Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Americká vláda přikrášlila stav bank

Česko

Největší banky v USA před rokem nebyly tak „zdravé“, jak se snažil přesvědčovat veřejnost tehdejší ministr financí Paulson.

WASHINGTON Stav amerických bank byl loni na podzim horší, než uváděla vláda. Ze zprávy kontrolora záchranného programu pro banky, který začal právě před rokem, vyplývá, že ministerstvo financí špatně informovalo o zdraví největších amerických bank, a vyvolalo tak „nerealistická očekávání“. Celkově byl ale postup vládních úředníků podle zprávy v pořádku. Podle kontrolora záchranného programu TARP (Troubled Asset Relief Program) Neila Barofského ministerstvo financí poskytovalo před rokem o stavu bank zavádějící informace. Tehdejší ministr financí Henry Paulson loni 14. října uvedl, že velké americké banky jsou „zdravé“ a že přijaly vládní pomoc „pro dobro amerického hospodářství“. Ve skutečnosti ale prý úředníci měli ze zdraví devíti bank, které obdržely první pomoc, obavy, napsal včera list The New York Times. Podle Barofského nepřesnost vládních vyjádření například dokazuje fakt, že finanční ústavy Citigroup a Bank of America záhy potřebovaly další miliardové vládní injekce. Celkově ale vládní úředníci při záchraně bank postupovali správně, uvádí kontrolorova zpráva. The New York Times včera také na základě Barofského zprávy spekulují, že se všem bankám, které obdržely pomoc, nedostalo stejného zacházení. Podle pravidel programu měly banky nárok na pomoc ve výši až tří procent hodnoty svých problémových aktiv, nejvýše ale na 25 miliard dolarů na jednu finanční instituci.

New York Times uvádějí, že vzhledem k velikosti Citigroup a JPMorgan Chase tuto částku tyto banky skutečně obdržely. Bank of America, jež na ni podle pravidel měla také nárok, ale loni v říjnu dostala jenom 15 miliard dolarů. Finanční ústav se totiž měl spojit s problémovou Merrill Lynch, která z programu měla dostat deset miliard dolarů.

Bank of America tak stejné peníze jako její konkurenti dostala až v lednu, stejně jako dalších 20 miliard při dalších vládních injekcích. Kdyby se ale nechystalo spojení s Merrill Lynch, které dodnes není hotové, pravděpodobně by hned na začátku dostala 25 miliard dolarů jako Citigroup a JPMorgan Chase, podotýká deník.

Kontrolní zpráva nicméně podle stanice CNN neprokázala, že by americká vláda tlačila Bank of America a Merrill Lynch do spojení. V této souvislosti se objevilo podezření, že vláda na obě banky naléhala, aby lhaly o svých ztrátách. Podle zprávy sice Paulson a šéf americké centrální banky Ben Bernanke měli na fúzi zájem, ale skrývat skutečnou výši ztrát obě banky nenutili.

Cílem programu TARP, který měl k dispozici 700 miliard dolarů (téměř 14 bilionů Kč), bylo poskytnout finančním společnostem kapitál, který podpoří úvěrování a zlepší stav ekonomiky. Některé banky již obdrženou pomoc státu vrátily.

Autor: