Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Americká změna naruby

Česko

Republikáni dali Obamovi „dárek“ k prezidentskému výročí: dobyli demokratický Massachusetts

BOSTON/PRAHA „Teď jsme na tahu se změnou my,“ stálo rukou napsáno na jednom z transparentů, kterými v úterý večer mávali rozjaření příznivci nového republikánského senátora Scotta Browna. Jeho vítězství ve státě Massachusetts – trochu překvapivé, ale i trochu očekávané – je první velkou ranou pro demokratickou vládu v čele s „prezidentem změny“ Barackem Obamou.

Byť šlo pouze o doplňovací volby a ve hře bylo jen jedno senátní křeslo, symbolika a dopad hlasování jsou mimořádné. Stačí krátce zdůraznit jen několik okolností: ve hře byl mandát uvolněný po srpnovém úmrtí senátora Teda Kennedyho, nestora slavného demokratického rodu. Republikáni získali ve státě Massachusetts křeslo naposledy v roce 1972. Volby se konaly v předvečer prvního výročí Obamovy inaugurace. A především – jejich výsledek znamená, že demokraté ztratili tzv. supervětšinu v Senátu (tu zajišťuje alespoň 60 z 100 křesel), která je potřebná k zabránění procedurálním obstrukcím.

Zde spočívá i největší potíž pro Obamu: nyní totiž může být ohrožena reforma zdravotnictví, jež je jedním z pilířů jeho programu. A aby se symbolický kruh uzavřel – právě Kennedy byl jedním z největších zastánců této reformy a právě odpor k ní byl stěžejním bodem Brownovy vítězné kampaně.

Vlastní gól demokratů „Američané tenhle miliardový plán na zdravotní péči, který je jim vnucován, nechtějí,“ hřímal donedávna ještě nepříliš známý republikán po oznámení výsledků. Demokratku Marthu Coakleyovou porazil poměrem 52 ku 47 procentům hlasů (zbylé procento připadlo nezávislému kandidátovi Josephu Kennedymu, nijak spřízněnému se slavným rodem).

Brownovi hrály do karet jak kontroverze kolem zdravotní reformy, tak především rostoucí nezaměstnanost (i ta byla velkým tématem jeho kampaně). A v neposlední řadě také klesající podpora prezidenta Obamy. Americká politická tradice navíc velí, že po vítězství jedné ze stran se hned v následujících volbách kyvadlo moci vrací zpět.

Spíše než o republikánském vítězství se ale dá mluvit o demokratickém debaklu. Navzdory nepříznivým ekonomickým ukazatelům a dalším zmíněným faktorům totiž měla Coakleyová dobrou výchozí pozici.

Jejím trumfem byla především silná pozice demokratů ve státě Massachusetts – mají většinu v obou komorách místního parlamentu, jejich člověk sedí v guvernérském sídle a všichni zástupci ve federálním Kongresu doposud byli právě z jejich strany. Ostatně sám Obama zde v předloňských prezidentských volbách zvítězil s pohodlným náskokem 26 procentních bodů.

Právě prezident se snažil ještě na poslední chvíli šance demokratické kandidátky zachránit, ovšem neúspěšně. „Kdyby nás požádali (o pomoc) dříve, tak bychom i dříve reagovali,“ naznačil Obamův poradce David Axelrod, že špičky demokratů nebyly s kampaní Coakleyové zrovna dvakrát spokojeny.

Brownovi kromě jejího nepřesvědčivého vystupování pomohly ještě dvě věci: na poslední chvíli získal finanční vzpruhu pro svoji kampaň (podle deníku The Washington Post to v posledních deseti dnech bylo 5 milionů dolarů) a hlavně přesvědčil velkou část nejsilnějšího politického tábora v Massachusetts – nezávislé.

„Výsledky mi zlomily srdce,“ posteskla si poražená demokratka. Obamovi ale především přidělaly starosti – mohlo by totiž jít o předzvěst toho, jak dopadnou podzimní „poločasové“ volby do Kongresu.

***

První úspěchy

Scott Brown doposud zasedal v Senátu státu Massachusetts. Je označován za spíše umírněného republikána. Slavným se ovšem stal už v roce 1982, kdy vyhrál soutěž o nejpřitažlivějšího Američana v časopise Cosmopolitan (na snímku). Výhru prý použil na placení svých studií. Jeho dcera Ayla se propracovala do užšího výběru pěvecké soutěže American Idol.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!