Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dny NATO poznamenal déšť. Křídla stealth bombardéru posloužila jako úkryt

Česko

  10:25aktualizováno  16:57
OSTRAVA - Na přehlídku nejen leteckých sil euroatlantických spojenců se o víkendu mění letiště v Ostravě. Na Dnech NATO se představí nejdůležitější vojenské, bezpečnostní i záchranářské jednotky české armády i dalších spojenců ze Severoatlantické aliance. Hlavními taháky jsou americké bombardéry. Poprvé v historii přehlídky si návštěvníci mohou prohlédnout i letoun s technologií stealth, bombardér B-1B Lancer.

Největší lákadlo celé přehlídky. Bombardér B-1B Lancer s technologií stealth. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Osvobození uneseného letadla zásahovou jednotkou Policie ČR a ženského komanda...
Armádní vrtulník MI-17.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní rekordních 21 zemí, speciální partnerskou zemí je Německo. Návštěvníci uvidí například letoun KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu či speciální ženskou jednotku jordánské armády v akci. Celkem je k vidění přes 250 kusů techniky.

Tisíce lidí vyrazily na Dny NATO, které začaly na letišti v Mošnově u Ostravy.

Jeden z gripenů ve službách české armády se snaží uspokojit akrobatickými kousky nedočkavost návštěvníků. Cesta z nádraží do prostoru přehlídky trvá totiž asi 20 minut. Ohlušujícím řevem motorů se možná taky snaží rozehnat mraky věštící deštivé odpoledne.

Americký diplomat Daniel Fried se zdraví s Jordánskou speciální jednotkou.

Americký diplomat Daniel Fried, zodpovědný za sankční politiku, se zdraví s jordánskou speciální jednotkou. Uniformovaným ženám pochválil cvičný zásah. Żeny jsou postrachem džihádistů, protože pokud padnou jejich rukou, nedostanou se prý do nebe.

Počasí přehlídce nepřeje.

Manévry švýcarské stíhačky F-18 sleduje z VIP zóny jen hrstka zájemců. Přitom původně se to v ní jen hemžilo. Většina lidí se schovává před vydatným deštěm.

Lidé přihlížejí společnému zásahu německých, českých a slovenských protidrogových týmů

Tisíce lidí přihlížejí společnému zásahu německých, českých a slovenských protidrogových týmů. Němci s Čechy spolupracují od roku 2002. Se Slováky tuzemští policisté činnost koordinují už 8 let.

I akce jako Dny NATO lákají aktivisty za lidská práva.

I akce jako Dny NATO lákají aktivisty za lidská práva. U vstupu do areálu je možné podepsat petici a zameditovat si s profesionály.

Není překvapivé, že modely tanků a letadel jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené.

Stánek s modely tanků a letadel je natolik vyhledávaný, že se musí čekat fronta, než člověka personál vpustí dovnitř. Někteří nadšenci si možná myslí, že by pořadatelé měli do budoucna zapřemýšlet o větším prostoru pro modeláře. Budka s oficiálními suvenýry v porovnání s modeláři velký zájem nevzbuzuje.

Nejdelší fronta na největší letoun Airbus A400M.

Zdaleka největší zájem je ale o prohlídku obřího letounu Airbus A400M. Není divu, německá armáda totiž lidi pouští i do útrob transportního letadla.

Otočný nosič bomb amerického bombardéru B-52

To američtí vojáci odhalili veřejnosti pouze vnější části jejich slavného bombardéru B-52, který byl zkonstruován k nošení jaderných bomb. Zařízení na snímku dokáže nést zároveň několik pum.

Největší lákadlo celé přehlídky. Bombardér B-1B Lancer s technologií stealth.

Že je to největší tahák, potvrdila u letounu B-1B Lancer i jeho posádka, ukázala zájemcům totiž ze svého klenotu zdaleka nejméně. Návštěvníci proto nevídaný stroj zvěčňovali alespoň na obligátních „selfie“.

Křídla největší atrakce, bombardéru B-1B Lancer, posloužila i k nepředpokládanému účelu.

Křídla prvního letounu s technologií stealth, který se kdy objevil na Dnech NATO, tak alespoň posloužila jako úkryt před všudypřítomnými kapkami deště.

Kontejnery na odpad každých pár metrů.

Kontejner na separovaný plast každých pár metrů? Ne, organizátoři jen zřejmě měli přebytek žlutých kontejnerů. Hlavní je, že nepodcenili přípravu na nápor milovníků vojenských letadel a tanků. Počasí však ovlivnit nedokázali.

Jedním z největších taháků mezi pozemními silami bylo představení německých tanků Leopard.

Nejzajímavějším kouskem, který představily přítomné armádní síly na zemi, je dozajista německý tank Leopard 2. V očích znalců se stal ikonickým symbolem německých pozemních sil a po desetiletí jsou jeho vylepšované verze stálicí v arzenálu „bundeswehru“.

Přišlo 45 tisíc diváků, v neděli jich asi bude více

Diváci viděli také například osvobození uneseného letadla. Přestože od dopoledne hustě prší, program, který je podle pořadatelů nejbohatší v šestnáctileté historii, to nijak neovlivnilo.

Na první den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR dnes dorazilo na letiště v Mošnově nedaleko Ostravy 45 tisíc lidí. Oproti loňsku, kdy v sobotu přišlo 155 tisíc lidí, byla návštěvnost výrazně nižší, důvodem bylo špatné počasí. Větší návštěvnost se tak dá očekávat v neděli, kdy má být hezky. Novinářům to řekl předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní vojenské, bezpečnostní a záchranářské jednotky z rekordních 21 zemí, speciální partnerskou zemí je letos Německo. Na akci je vstup zdarma.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!