Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americké stavebnictví opět roste

Česko

WASHINGTON Nově zahájená výstavba obytných domů ve Spojených státech se v únoru meziměsíčně zvýšila o 22,2 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1990. Analytici přitom počítali s jejím poklesem. Oznámilo to včera americké ministerstvo obchodu. Dodalo, že nárůst zaznamenal rovněž počet nově vydaných stavebních povolení. Únorový nárůst představuje první zvýšení výstavby od loňského dubna. „Je to povzbudivá známka pro ekonomiku USA,“ uvedl analytik Matt Esteve ze společnosti Tempus Consulting. Vyjádřil rovněž naději, že ekonomika se již začíná odrážet ode dna. Někteří další analytici jsou ale opatrnější. „Je to dočasný návrat k růstu, ne oživení,“ uvedl hlavní ekonom společnosti High Frequency Economics Ian Shepherdson. „Nevidíme žádné specifické faktory, jež by mohly tento růst vysvětlit,“ dodal.

Stavební firmy v únoru položily v přepočtu na celý rok základy 583 tisíc obytných domů po 477 tisících v předchozím měsíci. Počet nově vydaných stavebních povolení pro budoucí projekty se meziměsíčně zvýšil o tři procenta.

Americký trh bydlení je jádrem nynější recese největší ekonomiky světa a krize na něm se vyvíjí již od počátku roku 2007. Krize trhu bydlení předloni vedla k hypoteční krizi. Ta postupně přerostla ve finanční útlum globálních rozměrů a ve svém důsledku způsobila recesi ve většině ekonomik světa.

Americká vláda minulý měsíc oznámila, že podpoří trh bydlení částkou až 275 miliard dolarů. 75 miliard z toho je určeno na podporu lidí, kteří mají největší problémy se splácením hypotéky. Opatření by mělo pomoci až devíti milionům amerických domácností, kterým hrozí, že jim banka kvůli nesplácení hypotéky zabaví nemovitost a nechá je vystěhovat.

***

Konec krize na obzoru?

Stavebnictví je důležitým ukazatelem vývoje ekonomiky. Nárůst počtu nově zahájených obytných staveb je v USA nejvyšší od roku 1990.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...