Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Americko-ruská bitva o Temelín

Česko

PRAHA Může vláda vyřadit společnost Atomstrojexport z výběrového řízení na dostavbu Temelína jenom proto, že pochází z Ruska? A je vůbec v zájmu Česka snižovat počet uchazečů?

Přestože výběrové řízení na dodavatele třetího a čtvrtého jaderného bloku do Temelína ještě nezačalo, na politické scéně vzbuzuje značný rozruch.

Již v polovině září přijel do Česka lobbovat za ruský Atomstrojexport ruský vicepremiér Alexandr Žukov. Měsíc poté se pro změnu za americký Westinghouse přimlouval americký viceprezident Joe Biden. Souboj Američanů a Rusů pravděpodobně rozhodne, kdo bude pověřen dostavbou Temelína. Kromě těchto firem se do výběrového řízení podle informací LN přihlásila již jen francouzská společnost Areva.

„Rusko se snaží o převzetí kontroly nad českou energetikou a vláda by mu v tom měla jednoznačně zabránit,“ vyzývá poslanec Strany zelených Martin Bursík. Svoje tvrzení dokládá odkazem na to, že Česko je závislé na ruských dodávkách zemního plynu a ropy. Od příštího roku navíc bude ruská firma Tvel namísto amerického Westinghousu zavážet i jaderné palivo do Temelína.

Proti případnému úspěchu ruskému Atomstrojexporu se vyjádřil také Václav Bartuška, který se z pozice velvyslance se zvláštním posláním angažuje v oblasti energetiky. „Základem v energetice je diverzifikace zdrojů, dodavatelů i cest. V Česku nyní máme čtyři sovětské reaktory v Dukovanech a dva ruskosovětské reaktory v Temelíně... Je na čase, aby další reaktory dodal někdo jiný,“ vysvětlil Bartuška. Zdůraznil, že je na vládě, aby na sebe vzala odpovědnost za rozhodnutí o budoucím dodavateli jaderných reaktorů do Temelína. „Vláda nemůže tuto věc ponechat na rozhodnutí firmy,“ řekl Bartuška. Vicepremiér Martin Barták v neděli v ČT uvedl, že vliv vlády v této věci má být „enormní“. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Martin Bartovský ale včera vyloučil, že by ministerstvo do výběrového řízení zasahovalo. „Vláda se může informovat, ale do tendru přímo zasahovat nemůže,“ řekl LN Bartovský.

Bezpečnostní kritéria vláda posoudí Zájem politiků překvapil i zadavatele tendru, společnost ČEZ. „Bylo zřejmé, že taková zakázka vyvolá nebývalý zájem. Avšak nečekali jsme tak výraznou aktivitu politiků již v kvalifikační fázi,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Uvedl, že vítěz výběrového řízení by měl být znám v roce 2011.

Zohlednění geopolitického faktoru v tendru na dostavbu Temelína připustili představitelé nejsilnějších politických stran, ODS a ČSSD. „Geopolitické kritérium může být jedním z důležitých kritérií, v žádném případě však jediným. Důležitá bude i cena, palivo, termín dodání, obchodní podmínky atd.,“ řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Zdůraznil, že v tendru nesmí být žádný z uchazečů dopředu diskriminován. Podobně se vyjádřil i stínový ministr průmyslu za ČSSD Milan Urban. „Přístup k podání nabídky musí mít kterýkoli zájemce. Klíčové bude vyhodnocení technicko-ekonomických parametrů. Až poté přijde na řadu geopolitické hledisko,“ řekl Urban. Předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek uvedl, že technicko-ekonomická hlediska vyhodnotí odborná komise ČEZ a předloží je vládě.

Kdyby se vláda nakonec rozhodla ruský Atomstrojexport vyřadit, bylo by to již podruhé, co by byl ruský zájemce diskvalifikován z privatizace v Česku. Na jaře byl z údajně bezpečnostních důvodů vyřazen Aeroflot z účasti v privatizaci Českých aerolinií.

***

Energetika

Kdo má zájem na dostavbě Temelína Areva Skupina Areva, jejímž vlastníkem je francouzský stát, vznikla v roce 2001 sloučením francouzských společností Framatom a Cogema. Její dceřinná společnost Areva NT vybudovala v 11 zemích světa kolem stovky jaderných elektráren.

Atomstrojexport Společnost se sídlem v Moskvě, kterou kontroluje státní agentura Rosatom, vznikla v roce 1998 spojením společností Atomenergoexport a Zarubežatomenergostroj. Skoro poloviční podíl ve firmě vlastní plynárenský gigant Gazprom. Atomstrojexport ovládá 20 procent světového trhu.

Westinghouse Americký Westinghouse, který sídlí v pennsylvánském Monroeville, patří mezi přední světové firmy v oblasti jaderné energetiky. Na technologiích Westinghouse je založeno 40 procent ve světě fungujících jaderných elektráren. Firma, kterou od roku 2006 ovládá japonská Toshiba, je lídrem v čínské jaderné energetice. Westinghouse se podílel i na výstavbě prvních dvou bloků Temelína.

Autor: