Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Amnestii schvalujeme. Klaus v knize otiskl dopisy svých zastánců

Václav Klaus s knihou, kterou poslal poslancům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus s knihou, kterou poslal poslancům. | foto: MAFRA - Petr TopičLidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus dal poslancům úkol, aby si prostudovali knihu Spor o amnestii. A to hlavně v případě, že jim není něco ohledně amnestie jasné. Co se ale poslanci v útlé publikaci dozví? Přečíst si můžou například zhruba dvacítku dopisů, které údajně Klausovi přišly od lidí. A všechny dosluhující hlavu státu za amnestii chválí.

„Vězte, prosím, že mezi občany našeho státu jsou stále slušní lidé, kteří jsou natolik morálně a intelektuálně zdatní, aby plně chápali Vaše dlouhodobé postoje a obhájili po právní stránce Ústavou ČR umožněnou amnestii a taktéž vnímali ďábelskou roli médií,“ míní pisatel ukrytý pod iniciály M.T.

Hájek a Wagnerová

Další Klausův podporovatel se navíc zmiňuje o knize vícekancléře Petra Hájka. „Můžete se spolehnout, že jsme stáli a stále budeme stát na Vaší straně. Zažili jsme rok 1968, 1989, ale to, co se děje v současné době, nemá obdoby. Pan Hájek ve své knize napsal a potvrdil to, co jsme už dávno věděli,“ stojí v dopise podepsaném J.M. J.M.

Pisatelé skrytí za iniciály

Drtivá většina dopisů je podepsaná pouze iniciály. Autoři knihy ovšem jejich jména a adresy podle svých slov znají. Celými jmény je podepsán pouze dopis Konfederace politických vězňů a kaplana Vazební věznice Olomouc Otto Brocha. Prezidenta brání i akce D.O.S.T.

Kritika se v dopisech snáší naopak na hlavy odpůrců amnestie. „Šokující, arogantní, hloupá a odborně nekompetentní je podle mého názoru především kritika bývalé místopředsedkyně ÚS ČR Wagnerové,“ píše J.M., který sám sebe popisuje jako člověka, který se intenzivně odborně věnuje právu na spravedlivý proces v trestních řízeních.

Oběť H-Systému

Mezi autory dopisů jsou například studenti, ale také soudce, nebo lidé, které amnestie očistila.

Prezidentovi ale napsal i člověk s iniciály P. Ch., který je podle svých slov obětí H-Systému. Připravil ho prý o milion.

ČTĚTE VÍCE O AMNESTII:

„Naprosto souhlasím s tím, že v našem případě selhal stát, soudy, správci konkurzní podstavy a my (klienti) už 12 let platíme z našich daní náklady konsolidační agentury, které prodala Komerční banka svoji pohledávku za H-Systémem, mnohaleté vyšetřování, pobyt Smetky ve vězení (je dobře, že alespoň on sedí.),“ píše.

Knihu jako svůj první počin vydal Institut Václava Klause ve spolupráci s Centrem pro ekonomiku a politiku.

Nesouhlas s amnestií:

Pisatelé zveřejněných dopisů s amnestií jednoznačně souhlasí. Ve společnosti jsou přitom podle průzkumů v jasné menšině. S rozsahem prezidentské amnestie nesouhlasí 82,2 procenta Čechů. Ukázal to lednový průzkum, který pro Českou televizi provedla společnost Median. Největší nesouhlas přitom budí udělení amnestie lidem, kteří jsou více než osm let stíháni za závažné hospodářské trestné činy.

Dramaticky se zmenšila i Klausova obliba u lidí. V lednu mu důvěřovala podle Centra pro výzkum veřejného mínění pouze 26 procent lidí. O 27 procentních bodů méně než loni v prosinci.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!