Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

„Ámoska“ z Komenského školy

Česko

Vítězka učitelské soutěže také míní, že by se za katedrou mělo objevit více mužů

PRAHA/KARVINÁ Podle statistik jsou tři ze čtyř učitelů ženy. V šestnáctileté historii soutěže o nejlepšího učitele Zlatý Ámos ale žena zvítězila teprve popáté. Titul získala Lucie Andělová z Karviné.

I podle jejího názoru by české školství potřebovalo více mužů. „Teď mi možná budou říkat Ámoska,“ říká s nadhledem mladá pedagožka Základní školy Komenského v Karviné. Podle přesvědčení letošní vítězky musí být učitel pro své žáky partnerem. Jestliže však nechtějí děti samy, pedagog toho mnoho nezmůže.

„Pokud však bude chtít samo dítě, můžeme společně pohnout nějakou malinkou věcí, která může být na konci cesty velmi důležitá,“ soudí nejoblíbenější učitelka roku, která se pro pedagogickou dráhu rozhodla ve svých patnácti letech a podle vlastních slov by neměnila.

Zatímco před dvěma lety vítězstvím v soutěži uzavřel svou mnohaletou pedagogickou kariéru tehdy osmdesátiletý učitel chemie Ivan Sedlák, Andělové k zisku korunky stačilo pět let práce s dětmi ve škole specializované na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. „Po čtyřech letech jsem se jako třídní učitelka vloni rozloučila s osmáky, v tomto školním roce učím hlavně ve čtvrté a páté třídě, kromě předmětu Člověk a jeho svět taky angličtinu nebo hudební výchovu,“ přiblížila Andělová svoji práci. Vítězství ji však paradoxně od žáků načas vzdálí. Po pátečním večerním vítězstvím ji ještě dnes čekají podobné povinnosti, jako mají čerstvě zvolené Miss – turné po televizních a rozhlasových studiích. Za žáky dorazí až v úterý. Kromě toho, že se mohou těšit na něco dobrého, se nemusejí bát ani zkoušení.

Korunku, kterou Andělová získala také v hlasování dětské poroty, nosit do práce nebude. „Ne proto, že je nepohodlná, ale protože si ji zasloužíme my všichni učitelé na naší škole,“ prohlásila po vyhlášení výsledků cen dojatá učitelka. Slzy nedokázala skrýt ani včera, šťastná je ale i za svoje žáky. „Myslím, že ten úspěch a to, že dokázali porazit ostatní, se na nich pozitivně podepíše a stmelí je. Je to jejich vítězství,“ soudí.

Karvinskou školu navštěvuje na 145 dětí s různým zdravotním postižením, fungují v ní i dvě třídy určené pro žáky s poruchou autistického spektra. Pro Andělovou je škola prvním působištěm po absolvování Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. „Za studií jsem prošla praxemi na různých místech. Na Komenského jsem byla ve třetím ročníku a ta škola se pro mne stala srdcovou záležitostí. Věděla jsem, že se sem musím vrátit,“ svěřila se.

Společně s žáky vystoupila Andělová na pódiu v závěrečné disciplíně – představení, v němž si s dětmi částečně prohodila běžné role, takže se na chvilku sama stala malou školačkou a podávala hlášení asi osmiletému romskému „řediteli školy“. Odměnil je potlesk možná hlučnější než pro její soupeře. „Mám pocit, že je to díky děckám. Nemyslím jen získání koruny, ale i to, jaká jsem. I za to vděčím jim,“ dodala přerývaně Andělová, než ji o hlas připravily slzy. „Nebrečte,“ neúspěšně ji utěšovaly děti, které ji ihned po vítězství na pódiu obklopily. „Je to naprosto neopakovatelný zážitek, je to potvrzení toho, že má volba jít za tímhle posláním má svůj význam,“ konstatovala Andělová po svém vítězství. Děti na své učitelce oceňují především trpělivost, tu prý má s nimi mnohdy větší než jejich maminky.

Ženská linie se v soutěži Zlatý Ámos začíná ozývat stále častěji. V minulém ročníku titul vybojovala kantorka bučovického gymnázia Emílie Kostrbová, která učí český jazyk a dějepis. Obě ženy jsou v šestnácti ročnících soutěže jedinými reprezentanty Slezska a Moravy, kde se narodil i Jan Ámos Komenský, jehož jméno klání nese.

***

I další titul soutěže zamířil na Moravu Do letošního ročníku soutěže nominovali žáci základních a středních škol rekordních 61 pedagogů. Součástí soutěže byla i anketa Ámos Sympaťák, v níž pomocí SMS zpráv rozdávala hlasy veřejnost. Lidé do soutěže zaslali přes 4000 hlasů, nejvíce Markétě Dembkové. Ta učí (jak jinak) také na ZŠ Komenského, avšak ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: