Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amundsen: nové pátrání

Česko

Norsko vypravilo expedici do Barentsova moře. Má nalézt zmizelý letoun polárníka

TROMSÖ Z norského přístavu Tromsö včera vyplula vědecká expedice, která bude v příštích dvou týdnech na dně Barentsova moře pátrat po vraku letadla, v němž zahynul první pokořitel jižního pólu Roald Amundsen. Legendární norský polárník se ztratil v roce 1928 při letu na Špicberky, když pátral po jiném slavném a pohřešovaném dobrodruhovi, Italovi Umbertovi Nobilem.

Tým pod vedením Novozélanďana Roba McCalluma má v plánu prozkoumat zhruba sto dvacet kilometrů čtverečních dna v oblasti severozápadně od Medvědího ostrova. Právě zde měl podle výpočtů a předpokladů dopadnout Amundsenův hydroplán Latham 47. Na lodi norského královského námořnictva Tyr, kterou doprovází plavidlo norské pobřežní stráže Harstadt, má expediční tým k dispozici dva podvodní roboty vybavené nejmodernější technikou.

Automatická ponorka Hugin 1000 je podle BBC schopna nezávisle mapovat mořské dno až dvanáct hodin v kuse, a to s velmi vysokým rozlišením. Dálkově ovládané zařízení Scorpion 21, opatřené velmi citlivou kamerou, může díky pevnému spojení s mateřskou lodí v moři pracovat dokonce neomezeně dlouhou dobu.

Plavba a průzkum, jejichž průběh zaznamená pro připravovaný dokument o Amundsenovi německý filmový štáb, se zaměří především na nalezení motoru letadla, které se naposledy ohlásilo dne 18. června roku 1928 v 18:45 hodin. „Letoun byl vyroben ze dřeva a my předpokládáme, že se jeho konstrukce rozložila,“ vysvětlil mluvčí norského námořnictva Vegard Hatten.

Výpravy se účastní i prasynovec slavného polárního badatele Nicolay Jacobsen. „Pokud bychom něco našli, bylo by to úžasné,“ řekl ještě před vyplutím BBC. „Bylo by velmi vzrušující, kdyby se nám podařilo nalézt cokoliv, co by potvrdilo některou z teorií, nebo by pomohlo jakkoliv objasnit, co se tehdy skutečně stalo. Stejně jako celá naše rodina jsem i já velmi napjatý,“ svěřil se.

Tělo se doposud nenašlo Amundsen stanul 14. prosince 1911 jako první člověk na jižním pólu. Jen o čtyři týdny tak kdysi předběhl svého britského rivala Roberta Scotta. V roce 1926 pak přeletěl ve vzducholodi severní pól s přítelem Umbertem Nobilem. Jeho zmizelou vzducholoď se pak paradoxně o dva roky později vydal hledat spolu se svým spolupracovníkem Leifem Dietrichsonem a čtyřmi Francouzi. Na Špicberky, kam měli s letounem Latham 47 doletět, ale nikdy nedorazili. Tělo Roalda Amundsena však dosud nebylo nalezeno. Ode dne osudného zmizení již moře vydalo několik částí havarovaného hydroplánu. Při původním pátrání po Amundsenovi byl v srpnu 1928 nalezen plovák levého křídla. O několik měsíců později byl objeven kus nádrže. V roce 1933 prý jeden parník dokonce narazil na jeden z motorů letadla, záhy ho ale v moři znovu ztratil.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!