Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Analog skončí v červnu 2012

Česko

Vláda ustoupila komerčním hráčům, úplný přechod na digitální televizi posunula o půl roku

PRAHA V listopadu 2011 bude na většině území Česka možné přijímat televizi už pouze digitálně. Jen malé vysílače na Zlínsku a Jesenicku budou šířit analogový signál až do června 2012. Vyplývá to z časového plánu digitalizace, který včera schválila vláda. Termín vypnutí posledního analogového vysílače tak oddálila o dalšího půl roku.

„Z čistě technických důvodů“ Konečný termín se kvůli zpoždění zapříčiněnému soudními spory o první digitální licence už dřív měnil z 10. 10. 2010 na 11. 11. 2011.

Do té doby měla skončit analogová televize v jedenácti oblastech republiky, které kopírují rozmístění hlavních vysílačů.

Nejméně šest měsíců má přitom v každé z oblastí vysílat analog i digitál souběžně, aby se odhalila a odstranila případná hluchá místa, a někteří diváci přechodně o televizi nepřišli. S kompletním vypnutím v listopadu 2011 počítal telekomunikační úřad v harmonogramu, který pro vládu připravil. Ministerstvo průmyslu a obchodu pak ale navrhlo vypnout stávající vysílání kolem Jeseníku a Zlína až o půl roku později. „Jedná se o komplikovaná horská území, s jejichž pokrytím býval problém i v době analogového signálu a v některých oblastech je do dneška,“ řekl ministr Martin Říman. „Z čistě technických důvodů“ je podle něj nutné prodloužit souběh analogového a digitálního vysílání.

„Je to technický problém s případným politickým dopadem, v případě, že by se to nestihlo,“ podotkl premiér Mirek Topolánek. Pokud by se termín neprodloužil, připustil Říman možné negativní dopady na tři sta tisíc tamních obyvatel.

Jak telekomunikační úřad, který spravuje kmitočty, tak národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva ale upozorňují, že návrh s termínem 2011 v sobě zahrnoval dostatečnou časovou rezervu pro odstranění nedostatků.

Místo správního regulátora nakonec ministři vyslyšeli České Radiokomunikace, soukromého provozovatele vysílacích sítí. Ty s odkazem na komerční televizi Nova, jednoho ze svých klientů, chtějí na Zlínsku a Jesenicku víc času, aby tam pokrytí Novy digitálním signálem zůstalo stejné jako v analogu.

„Je to vstřícně podaná ruka vůči jednomu z účastníků,“ přiznal Říman. Podle něj to ale neznamená, že by se celý proces významně zpožďoval. Schválený plán má Říman za „obtížně vybalancovaný návrh, aby se v něm mohli najít všichni, i když někdy se skřípěním zubů.“

Koordinátor Duspiva i telekomunikační úřad ovšem také upozornili, že zpožděním Česko nesplní požadavek Evropské unie, aby její členské země ukončily analogové vysílání do začátku roku 2012. „Respektuji rozhodnutí vlády i argumenty, které zazněly. Věřím, že toto je poslední vstřícný krok ministerstva průmyslu a obchodu vůči současným provozovatelům a že se projeví v tom, že se televize přihlásí k takto kompromisnímu návrhu,“ řekl LN Zdeněk Duspiva.

Od 15. května, kdy plán začne platit, mají totiž komerční televize Nova a Prima tři měsíce na to, aby s ním vyslovily souhlas, a tím se vzdaly svých analogových kmitočtů. Na nich pak vzniknou digitální sítě pro násobně víc programů. Česká televize půjde nezávisle a počítá, že už v roce 2010 digitálně pokryje 95 procent obyvatelstva.

Autor: