Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Andělské zvonění opět zdobí stoly. Podnikatel po dvaceti letech obnovil výrobu tradiční vánoční dekorace

Petr Ševčík foto:  Michal Šula, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Před deseti lety si Zdeněk Ševčík vzpomněl na zvonící stromek, který v druhé polovině minulého století cinkal kdekomu na štědrovečerním stole. Z nostalgie se rozhodl jej darovat dcerám k Vánocům.
  15:27

V Kyjevě rozsvítili hlavní strom svátků. Ozdoby vzplanuly a museli zasahovat hasiči

„Objednal jsem ho na Aukru a přišel pomuchlaný, zkrátka nevypadal podle mých představ. Tak mě napadlo vyrábět stromečky vlastní,“ uvedl pro Lidovky.cz. Cesta to nebyla jednoduchá. „Poradil jsem se s kamarádem, jenž má kovovýrobu. Řekl mi, že abych mohl něco podobného vyrobit, potřebuji původní nástroje,“ pokračoval Ševčík, který do té doby pracoval za počítačem v korporátní firmě, ozdoby kupoval jen v obchodech.

Původní nástroje objevil Ševčík ve staré výrobní hale ve slovenské vesničce Horná Štubňa.

Ševčík začal po strojích pátrat a dostal se až na Slovensko. S výrobou zvonícího stromku v tehdejším Československu začala v 50. letech frýdlantská pobočka národního podniku Elitex Liberec. Šlo o českou variantou celosvětově oblíbeného andělského zvonění. V 70. letech se výroba přesunula z Frýdlantu do slovenské vesničky Horná Štubňa. Po revoluci však podnik zanikl a plechový stromek jste už v Česku nekoupili.

„Zavolal jsem na poštu v Horní Štubně a pošťačky mě nasměrovaly. Původní nástroje jsem objevil ve staré výrobní hale, ležely tam přes dvacet let bez povšimnutí. Naštěstí je nikdo nerozebral a neodvezl do šrotu,“ uvedl dvaačtyřicetiletý podnikatel. Stroje odkoupil, opravil a začal s výrobou.

Později Ševčík založil firmu Logimax, která zvonkohry pod jeho vedením vyrábí. Na znovuobnovení výroby pracoval více než rok a první stromek sestavil v roce 2013. Zpočátku společnost vyrobila tisíc kusů za rok, loni jich prodala dvanáctkrát tolik.

Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby a otvíráky lahví s motivem Osvětimi. Nešlo o první kontroverzní předměty

„Pro mě je důležitá tradice, vše vyrábíme ručně. Nejnáročnější je nastříhat řetízek a nasadit korálky, to vyžaduje určitou zručnost,“ vylíčil Ševčík. Nástroje, jež v roce 2011 objevil na Slovensku, používá dodnes. Firma cinkající ozdoby vyrábí v dílně v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku.

České korálky

Podnikatel je hrdý na to, že nic neobjednává z Číny a zachovává českou tradici. Ostatně i na retro obalu stromku stojí „originální, původní a ryze český“. „Jednotlivé komponenty kupuji výhradně od českých výrobců,“ uvedl majitel Logimaxu. Vánoční dekoraci zdobí kupříkladu korálky z Jablonce nad Nisou či svíčky z Adršpachu. Stromek v českých domácnostech cinká ve zlaté a stříbrné variantě. Ozdoba je třicet centimetrů vysoká a vyjde na osm stovek.

Andělské zvonění se objevilo i ve filmu Pelíšky v kultovní scéně, kdy Miloslav Donutil ženě slavnostně věnuje plastové skleničky z Polské lidové republiky. Když s pýchou v hlase vypráví rodině o jejich nerozbitnosti, v pozadí je slyšet jemný cinkot, na stole totiž stojí onen zvonící stromek.

Původní nástroje objevil Ševčík ve staré výrobní hale ve slovenské vesničce Horná Štubňa.

Jelikož se vyrábí ručně, jeho vyhotovení zabere víc času. „Zvládneme to za dvě až tři hodiny. Jeden nástroj udělá kolečko a dírky, další vyrazí misky a držáky svíček. Výroba jednoho kusu zahrnuje čtyřicet lisovacích operací plus kompletace,“ přiblížil Ševčík.

I přestože je ozdoba sezonní záležitostí, o zboží je zájem celoročně. Nejvíce ovšem Češi nakupují dekoraci v listopadu. Firmě se podle Ševčíka daří a plechový stromek zažívá jakýsi comeback.

Recyklace papíru, vkusné ozdoby i vyráběné dárky. Jak slaví čeští designéři Vánoce?

„Před třemi roky jsme prodali osm tisíc kusů za rok, další rok deset tisíc a loni dvanáct. Rosteme o dva tisíce stromků ročně, což nám vyhovuje, chceme pořád vyrábět ručně a kvalitně,“ pokračoval majitel firmy. Stále se orientuje na malosériový provoz, nechce prodávat do velkých řetězců. Podnik ovšem spolupracuje s různými e-shopy. Právě tam se podle Ševčíka letos velká část prodeje kvůli koronakrizi přesunula.

Andělské zvonění pochází z Německa. Patent na výrobu plechového stromku získala v roce 1905 firma Adrian & Stock ze Solingenu. Z Porýní se ozdoba rozšířila do světa a stromek začaly vyrábět i jiné země, Česko nevyjímaje.