Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

„Zabil lidi cez padáky“. Babiš se musí omluvit Kalouskovi, řekl Nejvyšší soud

Miroslav Kalousek a Andrej Babiš. foto: Profimedia.cz

Nejvyšší soud v Brně nařídil Andreji Babišovi omluvit se Miroslavu Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Tvrdil, že Kalousek „zabil lidi cez padáky“ a rozkrádal ministerstvo obrany. Babiš se musí omluvit písemně i osobně projevem v Poslanecké sněmovně, navíc zaplatí soudní náklady. Pro Kalouska je toto rozhodnutí dostatečným zadostiučiněním.
  9:22aktualizováno  12:50

„Již toto rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro mne dostatečným zadostiučiněním. Uvidím, zda Andrej Babiš své povinnosti splní, nebo zda se toho budu muset domáhat exekučně,“ sdělil iDNES.cz Miroslav Kalousek.

Babiš redakci napsal, že s rozhodnutí bude respektovat, i když s ním nesouhlasí. Podá proti němu ústavní stížnost.

„Já jsem ve Sněmovně za ty roky slyšel tolik urážek, obvinění, tolikrát mě dokonce odsoudili, že bych to ani nespočítal. Asi dělám chybu, že to nežaluju, když vidím, jak soudy rozhodují. Jen si nejsem jistý, že by to v mém případě bylo úspěšné,“ uvedl Babiš.

18. září 2020

K rozhodnutí se vyjádřil v pořadu K věci na CNN Prima News, kde znovu zopakoval, že soud respektuje a omluví se. Při vyřčení výroků prý vycházel z dokumentu „Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her“ Nadačního fondu proti korupci.

„Všichni vědí, kdo je Kalousek, co za sebou zanechal za 30 let v politice, symbol korupce,“ řekl Babiš v pořadu.

Babiš pronesl sporné výroky v roce 2018 na schůzi Sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD. O Kalouskovi řekl, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Babiš svému politickému rivalovi navíc tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Kalousek předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Vyhrocenou diskusi přenášela televize.

Kalousek se bránil žalobou na ochranu osobnosti. U Okresního soudu pro Prahu-západ se původně domohl toho, že se mu má Babiš omluvit jak písemně, tak i na schůzi Sněmovny.

Bývalý premiér ale svým odvoláním dosáhl zrušení tohoto rozsudku a soudy nakonec žalobu zamítly s tím, že prostředí Parlamentu zaručuje maximální míru svobody projevu. Uvedly také, že Babišovy výroky vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Žalovanými výroky Babiš narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany a na několik kontroverzních zakázek z té doby, mezi nimiž byl i nákup padáků VTP-100. V roce 1997 zahynul při seskoku s tímto padákem voják a armáda již poté toto vybavení nevyužívala.

Podle Nejvyššího soudu jsou výroky o rozkrádání ministerstva obrany a zabíjení lidí padáky „navzdory své sporné jazykové kvalitě“ jasným skutkovým tvrzením o tom, co podle Babiše Kalousek udělal.

Kalousek podle soudu nekradl

„Nejde o hodnocení žalobcových vlastností, povahy, jednání, nejde o projevení názoru žalovaného na žalobce. V daném projevu není obsažen žádný hodnotící prvek, proto jej nelze označit za hodnotící soud ani za výrok tzv. hybridní. Předmětný výrok je skutkovým tvrzením a nalézací soudy nedospěly k závěru, že žalovaný prokázal jeho pravdivost,“ stojí v rozsudku.

Soudci také dodali, že i přestože podle nalézacích soudů se ve veřejném prostoru dlouhodobě objevují spekulace o Kalouskově působení na ministerstvu obrany, neprokázalo se, že by bývalý ministr financí kradl či někoho zabil.

13. července 2018

„Žalobce a žalovaný jsou dlouholetými politickými protivníky a jejich vzájemné projevy jsou sice často plné napadání, urážek a jedovatostí (což je politováníhodné), přesto však nelze uzavřít, že veřejně pronesené tvrzení, že žalobce za svého působení na ministerstvu obrany rozkrádal veřejný majetek a že zavinil něčí smrt, by nebylo způsobilé se žalobce dotknout,“ uvedl senát v rozsudku.

Upozornil, že jsou to závažná obvinění, která nelze „bagatelizovat ani odkazem na pokleslou úroveň politické debaty ani poukazem na spekulace médií o roli žalobce v aférách minulých let“. Podle Nejvyššího soudu je tedy odpovídající, aby se Babiš Kalouskovi omluvil za zásah do osobnosti bývalého ministra financí.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...