Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš už vyhlíží Hrad. Místo Mynáře by měl Barthu, Ovčáčka by nahradil Vořechovský

Pražský městský soud pokračuje v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo. Na snímku Andrej Babiš. (17. října 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předseda opozičního hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš si už vybral hradní kancléřku. Kancelář prezidenta by v případě, že volby vyhraje, vedla bývalá šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha. Babiš to řekl v pořadu Impulsy Honzy Benešovského. Kandidaturu na Hrad Babiš oficiálně ohlásil v neděli, zajistil si 56 podpisů poslanců ANO.
  17:37

V minulosti vedla Bartha Babišův kabinet na ministerstvu financí, později i úřad vlády. V současnosti vede jeho kancelář v opozičním hnutí ANO. “To je paní, která dala na Úřadu vlády dohromady celou zahradu, novou zeď, novou kantýnu,“ uvedl Babiš.

Bartha Babiše doprovází při jeho kampani napříč regiony, podle šéfa hnutí ANO odvádí dobrou práci. Babiš ve čtvrtek navštívil domov seniorů, kde se s klienty bavil o dopadu energetické krize a cenách potravin. „Je to pro mě důležitá zpětná vazba,“ řekl.

O hradní komunikaci by se podle Babiše staral mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. „My vlastně ani mluvčí nemáme. Máme Vláďu Vořechovského, který dělá s médii. My jsme takový malý tým,“ prohlásil Babiš.

Koho budete volit? (Kandidáti jsou seřazeni podle nejvyšších preferencí z průzkumů.)

celkem hlasů: 69196

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou26942
Petra Pavla17139
Andreje Babiše16660
Pavla Fischera4598
jiného kandidáta2296
nikoho958
Josefa Středulu603

Babiš ve vysílání také přiznal, že bude muset z limitu na kampaň odečíst 8,5 milionu korun. „Není pravda, že máme nějaké velké zdroje. Nemáme. U nás je ten limit 40 milionů mínus to, co jsme propočítali v rámci předvolebních výjezdů, takže těch prostředků není tolik,“ řekl Babiš s tím, že nebude přijímat peníze od žádných sponzorů.

Ačkoliv v minulosti tvrdil, že není politik, oproti ostatním kandidátům je podle něj jeho politická historie v prezidentské volbě výhodou. „Zastupoval jsem pana prezidenta na Valném shromáždění OSN nebo na NATO, jednal jsem s prezidenty. Nedávno byl za mnou prezident Macron, to pro mě byla velká čest,“ uvedl Babiš v rozhovoru.

Jako prezident chce reprezentovat názory všech lidí v Česku. „Nejde mi o žádnou funkci. Když nebudu úspěšný, zůstanu předsedou hnutí. Myslím, že je důležité, aby na Hradě mohl být prezident, se kterým se premiér bude bavit,“ dodal.

31. října 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat