Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš vyrazil obytňákem po republice. Není to kampaň. Je to kampaň

Česko

  9:25aktualizováno  15:18
Poslanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pondělí vyrazil ve svém novém obytném voze za lidmi. První zastávkou byla Břeclav, po zbytek týdne bude objíždět jižní Moravu. „Vracím se k roku 2013, kdy jsem také objížděl republiku. Mám i stejné oblečení,“ vtipkoval na benzínce u Průhonic, kde jeho tour s heslem „Zase bude líp“ ráno odstartovala.

V Břeclavi se Babiš setkal s lidmi a proběhla autogramiáda. Cestou se expremiér zastavil také ve vesnici Pavlovice, kde navštívil místní pekárnu. Z dalších měst se pak podívá třeba do Valtic, Znojma, Brna nebo Olomouce.

„Toto je obytňák. Vždycky jsem snil v něm jezdit,“ nechal se slyšet expremiér na konci loňského roku, když obytňák představoval. Dnes se jeho sen stal realitou, když v sedm hodin ráno usedl za volant obytného vozu a vyjel na dálnici D1.

Není to kampaň. Je to kampaň

Ještě ráno nicméně odmítl, že by jeho tour po České republice měla být jakousi jeho kampaní. Ať už před komunálními nebo prezidentskými volbami. I když...

„V kampani žiji permanentně už několik let. Toto ale budou jen cesty za lidmi. Budu během nich navštěvovat i poslance, kteří mají v krajích své kanceláře,“ řekl s tím, že kampaň před komunálními volbami odstartuje ANO na přelomu srpna a září. Jestli bude Babiš kandidovat v prezidentských volbách se prý ještě nerozhodl.

Odpoledne v pořadu Impulsy Honzy Benešovského uvedl: „Je to kampaň, je to navštěvování voličů. Cílem je uspět v příštích volbách. Komunálních, parlamentních, jakýchkoliv“.

Babišův obytňák je, jak sám říká, „vymakaný“. Jsou v něm postele, šatna, lednice, sprcha a sporák. „Vůz je velký, a tak v něm lidé mohou i počkat, než se na ně dostane řada, pokud se mnou budou chtít mluvit,“ uvedl poslanec, podle kterého jsou obytné vozy od začátku pandemie covidu-19 velkým hitem.

V obytňáku chce Babiš dokonce i nocovat. Ne každou noc, ale už příští týden by se s ním mohl ubytovat v některém z kempů. „Spal jsem i ve stanu, není to nic divného,“ řekl bývalý premiér. „A s tímto obytňákem můžu jezdit všude, můžu ho i řídit. A vzadu si můžu s lidmi povídat,“ konstatoval Babiš.

Babiš v novém obytňáku vyráží za lidmi:

27. prosince 2021

Ten si chce mezi lidmi připomenout atmosféru z roku 2013, kdy také objížděl republiku. Tehdy ale dělal ostrou předvolební kampaň, aby pak ve volbách do Poslanecké sněmovny jeho hnutí ANO obsadilo druhé místo. Poté byl v říjnu 2013 zvolen poslancem Parlamentu České republiky a v lednu 2014 se stal vicepremiérem a ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky.

Podle Babišových spolupracovníků expremiér tento týden navštíví i poslanecké kanceláře jihomoravských poslanců ANO. Příští týden zamíří do Ústeckého a Středočeského kraje.

Další Babišovou novinkou je také účet na Instagramu. V pondělí šéf ANO přidal na sociální síť svůj první příspěvek. K fotce před svým obytňákem napsal: „Tak já jedu.“ Na Twitteru zároveň sdílel video z prvního dne své cesty za voliči.

Plakát na autě musí ANO zahrnout do kampaně

Podle členů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí volební zákon v kampani nerozlišuje, zda je velkoplošným zařízením billboard nebo obytný vůz.

František Sivera, který je na úřadu pověřen koordinací kontrol volby prezidenta a voleb do Evropského parlamentu, v pondělí dopoledne uvedl, že prezidentské volby ještě nebyly vyhlášeny, a proto se ve spojitosti s nimi nic neřeší.

„Na obytném voze se ale objevil stejný plakát, jako hnutí ANO vylepilo před dvěma týdny v době, kdy běží kampaň do Senátu a komunálních voleb,“ uvedl Sivera. Proto bude muset hnutí zahrnout plakát na tomto voze do kampaně senátních a případně komunálních voleb, jinak by se mohlo vystavit sankci, dodal. Hnutí se zahrnutím plakátu do nákladů podle hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera počítá.

„Auto je zařízení jako nosič této kampaně, tak teoreticky i ono by mohlo být zahrnuto do kampaně. Situace by ale mohla být složitější v tom, že si auto pravděpodobně mohl pořídit sám předseda hnutí,“ odpověděl Sivera na dotaz, zda bude do nákladů zahrnutý pouze plakát, nebo i obytný vůz. Hnutí se zahrnutím plakátu do nákladů podle hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera počítá.

Dopravní prostředky využívají v předvolební kampani mnozí politici. Nejvíc se v té souvislosti zřejmě proslavil autobus Zemák, se kterým vyrazil za voliči v 90. letech minulého století v barvách sociální demokracie nynější prezident Miloš Zeman.

Autobus v kampani používaly i další strany, například Piráti, SPD či Volný blok a v posledních sněmovních volbách i nakonec vítězná koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu.

Podle politologa Jana Kubáčka je taktika ježdění zemí výhodná. „A Babiš ji potřebuje, ať se rozhodne pro jakoukoliv variantu, jestli pro prezidentskou, nebo být tváří vyhraněné opozice,“ říká politolog. V cizině jsou takové výpravy za lidmi běžným standardem, míní Kubáček. Naopak ostatní podle něj zaspali, když se rozhodli nejít touto cestou.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat