Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Anglické gymnázium má potíže

Česko

  10:33
BRNO - Vážné nedostatky obsahuje velkorysý projekt anglického gymnázia v Brně, který chtěl kraj dotovat celkem čtrnácti miliony korun. Podmínky výzvy obsahují totiž i nesplnitelná ustanovení.

Anglické gymnázium foto: Tomáš HájekLidové noviny

Zřídit v Brně anglické gymnázium určené především dětem zahraničních manažerů se krajští politici rozhodli vloni.

Výzvu pro zájemce zveřejnili na počátku prosince, ředitelé některých škol ji však zpochybňují. Existuje i podezření, že vše bylo předchystáno pro konkrétního uchazeče. Podle podmínek se sice například může přihlásit i právnická osoba, která dosud žádnou školu neprovozovala, ve skutečnosti to nejde. Žádost o zařazení do rejstříku škol či změnu oboru pro příští školní rok by bylo totiž nutné podat do konce září. „Ano, je to tak,“ potvrdil Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Proč o to ve správném termínu zažádalo z Brna I. německé zemské gymnázium, jeho vedení včera nebylo ochotno sdělit.

„O projektu jsem hovořil už v září. Výzva však byla zveřejněna později, než jsem si přál. Příprava se prodloužila právě proto, že jsme chtěli naformulovat zadání, které by nemělo znaky nedovolené veřejné podpory,“ oponuje myšlenkám o výzvě připravené na míru radní Miloš Šifalda, v jehož kompetenci je školství. Tvrdí, že kdyby se na výzvu přihlásil jen jeden nebo dva uchazeči, výběr by nebyl příliš regulérní a řízení by bylo podle něj lehce zpochybnitelné. Zadání výzvy prý nebylo možné vypsat před projednáním rozpočtu, kde měla být částka na projekt schválena.

Horká jehla: možná bude lepší projekt odložit aspoň o rok
Výzva však byla zveřejněna také až poté, co vypršel termín pro podání žádostí o povolení výuky některých předmětů v cizím jazyce. Škola, která by o takové povolení žádat nemusela, v Brně ani podle ministerstva neexistuje. „S brněnskými školami jsme tak moc nepočítali, Podle mého názoru většinou nemají velkou zkušenost ani s výukou v cizím jazyce, ani s výukou cizinců,“ vysvětlil Šifalda. Krajští radní spíš předpokládali, že anglické gymnázium bude jako pobočka nějaké renomované školy z Prahy či jiného města včetně zahraničních.

Žádosti mohou zájemci zasílat do 8. února. Fakt, že přes veškerou snahu byl projekt ušit horkou jehlou, Šifalda však připouští. „Chtěli jsme stihnout regulérní termín přijímacích zkoušek pro příští školní rok,“ zdůvodnil.

Nakonec však nelze vyloučit, že právě kvůli uspěchanosti projekt zkrachuje, alespoň dočasně. „Vážně zvažuji, zda v situaci, kdy je regulérnost zpochybňována, nenavrhnu výzvu zrušit. Možná bude lepší ponechat vznik anglického gymnázia na zcela mimokrajské iniciativě nebo jej alespoň posunout o rok,“ zvažuje Šifalda.

Autoři: