Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Ani v Dublinu už brigáda není atraktivní

Česko

DUBLIN/PRAHA Včera odpoledne postávala Lenka Pánská na Grafton Street, jedné z rušných ulic Dublinu, a kolemjdoucím nabízela menu nedaleké restaurace, kde dělá číšnici.

Vůbec se jí do toho nechtělo, ale za rok práce v Irsku už si zvykla: „Člověk musí držet pusu a dělat, co mu řeknou.“

Krajinná ekoložka z Brna se do ciziny vydala ze dvou důvodů. Chtěla se naučit jazyk a vydělat si na dovolenou v Oceánii. Z platu za ekologické posudky a návrhy, jaké stromy vysázet kolem silničních obchvatů – 11 200 Kč – by na vysněnou dovolenou nenašetřila. Posilující koruna jí pochopitelně žádnou radost nedělá. „Když jsem před rokem do Irska přijela, bylo euro za 28 korun. To bylo výhodné. Ale kdyby kleslo někam ke 23 korunám, už se mi tady pracovat nevyplatí. To už si pomalu vyděláte i v Čechách,“ uvažuje Lenka Pánská.

Do kalkulací se podle ní musí započítat další dvě věci. Jednak fakt, že Dublin patří k velmi drahým městům. „Spotřební zboží a oblečení je levné. Ale nájmy jsou hodně drahé, stejně jako třeba cigarety – raději si kupujeme ty, které sem známí dovezou z Česka a Slovenska,“ říká.

A druhá věc – ceny v České republice rostou.

Lenka Pánská proto stejně jako řada dalších Čechů plánuje návrat domů: „S kamarády, kteří také plánují návrat, žertujeme, že naše koruna je dobrá, ale my ztrácíme.“ O práci v cizině budou podle ní brzy mít zájem jen mladí lidé po škole, kteří chtějí poznat novou zem a naučit se její jazyk.

Opustit Irsko chce Pánská dřív, než přijde „škaredé irské léto“. Užije si Oceánie a pak si chce najít doma práci v oboru.

***

Co se změnilo

* obvyklá hodinová mzda v irské restauraci je 8,65 euro * před rokem to bylo 242 Kč dnes to je 216 Kč * při zatím rekordních 23 Kč za euro (v pondělí) to bylo 199 Kč

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!