Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Animátor: služba bez záruky

Česko

Jen ležet u moře už Čechy nebaví. Chtějí aktivní zábavu pro sebe a hry pro své děti.

Anebo se jich chtějí na chvíli zbavit. O to se starají animátoři. Kde se berou?

Ve škole se objevil leták, který informoval o výběrovém řízení na letní brigádu animátorky. Přihlásila jsem se, prošla konkurzem a odjíždím na měsíc pracovat do Bulharska,“ říká studentka FTVS Iveta Vobořilová.

Jako „zajišťovatelka zábavy“ se bude čtyři týdny u moře starat o turisty a jejich děti. Samozřejmě za peníze.

V Bulharsku má své animátory Cestovní kancelář Alexandria. V každém ze tří hotelů, které cestovka využívá, pracuje šest až osm animátorů. Ti musejí projít výběrovým řízením, následně absolvují dvě víkendová školení a připraví cvičný celodenní animační program. Absolvují také zdravotnický kurz.

Pedagogické vzdělání při přijímání adeptům pomůže, ale není podmínkou. „Měla jsem oproti jiným výhodu, protože mám ukončené středoškolské pedagogické vzdělání a mým druhým oborem vysokoškolského studia je speciální pedagogika. Také umím hrát na hudební nástroje a tančit,“ dodává Vobořilová.

To v cestovní kanceláři Fischer jsou už vstupní požadavky na zájemce o práci animátora velmi náročné. Nejlépe když má ukončené pedagogické vzdělání, šanci mají i studenti pedagogických fakult nebo psychologie. Musí ale obstát v třítýdenním kurzu, jehož první polovinu stráví v Česku a druhou v Egyptě. Jeho součástí je opět kurz první pomoci.

Animátoři od Fischera budou zajišťovat také letošní novinku, dětský klub s názvem Funtásie. V klubu je pro děti připraven celotýdenní program od devíti ráno do devíti večer. Funtásie tedy funguje podobně jako dětský tábor, s tím rozdílem, že se děti vidí každý večer s rodiči.

V mnoha cestovních kancelářích ale na animátory žádné zvláštní nároky nemají. Jde v zásadě jen o to, být ve správný čas na správném místě. Brigáda snů?

Již dlouhou dobu provozuje animátorské služby také cestovní kancelář Firotour. Například v podobě dětského klubu s názvem Firáček, kam mohou rodiče na dovolené umístit své děti. Animátoři, které tu na ně dohlížejí, ale nijak přísně vybíráni nejsou.

„Speciální vzdělání pro výkon animátorské činnosti není nutný, výhodou je pedagogické vzdělání, případně studium cestovního ruchu,“ říká Pavlína Pešová z Firotour. Po animátorech tu chtějí pouze to, aby uměli anglicky, případně německy či francouzsky. Ti pak mohou využívat stejný rozsah služeb, jaké mají klienti na all-inclusive dovolené. K tomu mají každý týden jeden den volna. Brigáda snů, chtělo by se říct, jenže... (viz článek „Zábavné“ léto s Firotour).

Animátor není delegát Animátoři se objevili na scéně ve chvíli, kdy Čechy přestalo bavit jen tak ležet u moře a začali mít vyšší nároky. Nabídka služeb se proto začala rozšiřovat, v posledních letech zejména podle trendu s názvem aktivní dovolená.

Služby, které animátoři nabízejí, jsou téměř vždy již v ceně pobytového zájezdu. V popisu práce mají nejen péči o „odložené dovolenkové děti“, ale aktivní zábavu i pro dospělé. Mnohdy jsou profesně specializováni - často jsou to tanečníci, cvičitelé aerobiku, hráči volejbalu, plážového fotbalu. Součástí jejich pracovních povinností je také vymýšlení večerních zábavních programů pro děti i dospělé.

Na neuklizený hotelový pokoj si ale u animátorů nestěžujte. Od toho tu jsou zástupci cestovní kanceláře, delegáti. „Ti musí být k dispozici klientům, dohlíží na služby a řeší případné problémy zákazníků. Oproti nim jsou animátoři součástí služby, najatými osobami, které jsou delegátovi, tedy zástupci cestovní kanceláře, podřízeni,“ vysvětluje Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří.

Autor: