Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

ANKETA

Česko

Jak vnímáte odhalení historiků o udání Milana Kundery?

Jiří Stránský

spisovatel, scenárista a dramatik

Řeknu vám to jednou větou: Jsem z toho lehce šokován.

Milan Uhde

dramatik a spisovatel

V roce 1950, kdy údajně Milan Kundera udal tajné policii agenta chodce, mně bylo čtrnáct let. Vážně jsem řešil, zda bych uměl být také tak silný a odvážný jako Pavlík Morozov, který udal své blízké, protože nesouhlasili s budováním socialismu. Musím děkovat pánubohu, že mě od takového činu ochránil. Nemohu v žádném případě Milana Kunderu soudit, necítím se být nad ním, ale vedle něj a s ním. Byl jsem pomýlený a neměl jsem ani prozíravost a odvahu pana Dvořáčka. Když na své tehdejší smýšlení myslím, pořád ještě se červenám.

Ludvík Vaculík

spisovatel

Nevěřím tomu.

Je to můj kamarád a bez bližšího vysvětlení na to nemám názor.

Aleš Haman

literární historik

Je to věc, která se nedá napravit.

Temná skvrna v autorově životě, která ovšem nemůže zakrýt jeho velikost coby spisovatele. Rád bych věřil, že jde o podvrh - StB takové věci prováděla. Ovšem motivy udání se v Kunderově díle objevují od Žertu - on se s tím možná vyrovnává, ale do duše mu nikdo nevidí. Asi nebude jako Günter Grass, který se přiznal k členství ve WaffenSS v Loupání cibule. Já nechci být soudcem. Z toho, co vím, nelze usoudit, jak to skutečně bylo.

Vladimír Procházka

ředitel Činoherního klubu

Původní profesí jsem historik divadla, a tedy vím, že jeden jediný, dále neověřený a nepotvrzený pramen, byť vypadá sebelákavěji, bez dalšího seriózního bádání neznamená téměř nic. Ti, kteří odhalují a odvážně soudí s bezpečným odstupem alespoň padesáti let, málokdy dokáží zvážit kontext doby a promítnout do téže situace sami sebe. Vidí hajlující ruce, a nevidí hrozbu trestu smrti, která je za nimi skryta. Vím, že rok 1950 byl jedním z nejstrašnějších. Mnoha lidem u nás prošlo a prochází mnohé. Pes po nich a jejich činech neštěkne. Je příznačné, že domnělý - zdůrazňuji domnělý - hřích se otlouká o hubu tomu, kdo má díky hloubce svého myšlení a brilantnosti jeho vyjádření celosvětový, nezpochybnitelný úspěch. V komentářích se praví „patrně ho udal“, „velmi pravděpodobně se dopustil“ a už se k těm pravděpodobnostem pořádá anketa těch, kteří také všechno vědí jen pravděpodobně. Ale hon začal. Co takhle svolat do Národního divadla schůzi s názvem Antikundera?

Jiří Srstka

ředitel Dilia, agentury zastupující Milana Kunderu

Je to Kunderova osobní věc, my samozřejmě nadále pokračujeme v práci pro něj.