Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

ANKETA

Česko

Jak by se podle vás měl změnit proces tvorby nového NAPSI a co konkrétně by měl obsahovat?

Jan Černý Člověk v tísni, o. p. s. humanitární organizace zabývající se pomocí v krizových oblastech světa, podporou lidských práv ve světě. V České republice se zabývá pomocí lidem, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením.

Má-li jít o akční plán, jak to má NAPSI v názvu, musí obsahovat realizovatelné a termínované úkoly pro reformu současných politik. Má-li jít zároveň o popis omezení současných politik, je nutné, aby se do jeho tvorby zapojily pomáhající organizace, které mají informace o dopadech politik na životy svých klientů. Dalším principem při tvorbě plánu by mělo být zapojení lidí, kterých se ve svém důsledku týká.

Milena Černá EAPN ČR občanské sdružení, člen evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení V NAPSI se musí promítnout zkušenosti organizací, které se prací s různými cílovými skupinami ohroženými sociálním vyloučením zabývají.

Musí se nejen identifikovat s potřebami uživatelů sociálních služeb, ale musí též brát v úvahu jejich práva, plánování sociálních služeb, otázky prevence, řešení konfliktů či musí přispívat k vytváření potřebných komunikačních strategií. Mělo by se jednat o strategický plán, v němž jsou obsaženy tréninkové programy pro personál poskytovatelů sociálních služeb tak, aby se kvalita resocializačních a podpůrných programů zvýšila.

Katarína Klamková IQRS občanské sdružení, poskytuje bezplatné sociálně-právní poradenství a vzdělávací a volnočasové služby osobám ohroženým sociálním vyloučením

Tvorba NAPSI musí dát širší prostor, a to i časový, všem zainteresovaným - obcím, krajům, poskytovatelům služeb i samotným cílovým skupinám. Obsah by neměl být všeobjímající (tento rozměr ať je v jeho širším strategickém rámci), ale precizní co do konkrétních úkolů ve 2-3letém horizontu.

A to včetně indikátorů, které skutečně měří jejich splnění. Průběžná evaluace, diskutována vícero skupinami, by měla být přirozenou součástí procesu hodnocení a návazné tvorby dalších národních akčních plánů.

Petr Víšek Socioklub občanské sdružení pro podporu rozvoje teorie a praxe sociální politiky

Příprava nového NAPSI nemůže být jen sebráním existujících programů jednotlivých resortů jako dosud, ale musí obsahovat zásadní opatření vedoucí k dosažení změn tam, kde je to třeba. A rozhodně musí obsahovat měřitelné cíle a kritéria jejich splnění. Současné NAPSI vychází z chybného pochopení procesu sociálního začleňování.

Nejde o začleňování sociálními aktivitami (např. sociální službami), ale o začleňování do sociálních systémů společnosti. To vyžaduje zásadní a komplexní opatření zahrnující klíčové oblasti od vzdělání přes zaměstnanost až po bytovou výstavbu.

Dagmar Hrubcová SKOK občanské sdružení, sdružuje nestátní neziskové organizace působící v sociální a zdravotně- sociální oblasti

Proces přípravy NAPSI by měl být meziresortní a měli by se ho zúčastnit všichni, kteří se problematikou chudoby a sociálního vyloučení zabývají. To znamená, že by se do jeho tvorby měli zapojit také nestátní neziskové organizace a zejména pak lidé užívající jejich služby. Díky jejich životním zkušenostem nejlépe zjistíme, jaké mají praktikované sociální politiky reálné dopady. U jednotlivých strategických cílů dokumentu by měla být určena instituce zodpovědná za jeho implementaci, a to nejen na národní, ale i na lokální úrovni.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....