Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakušana spojil Babiš s organizovaným zločinem. ANO chystá hlasování o vládě

Česko

  14:48aktualizováno  19:30
Předseda ANO Andrej Babiš označil ministra vnitra a předsedu STAN Víta Rakušana za součást organizovaného zločinu. „Na lokální úrovni vytvořil chobotnici a potom se stal součástí té hlavní chobotnice,“ prohlásil Babiš. Rakušan označil výzvu ANO, aby ho premiér Petr Fiala odvolal, za frašku. Předseda vlády k tomu nevidí důvod.

„Vlastnictví šifrovaného telefonu není nelegální ani nemorální a nemůže být důvodem pro odvolání člena vlády. Opozice má samozřejmě právo vyvolat jednání o nedůvěře vládě a já jsem poslední, kdo by jí to chtěl upírat. Počty poslanců ve Sněmovně ale voliči určili jasně. Tento krok opozice by tak neměl žádný dopad kromě toho, že by opět zkomplikoval práci Sněmovny, která stojí před schvalováním ozdravného balíčku,“ uvedl Fiala.

„Od počátku se snažil, aby mě spojil s kauzou Dozimetr a zbavil se mě na ministerstvu vnitra. Beru to jako poklonu své práci. Jejím výsledkem je mimo jiné to, že policie pracuje profesionálně a bez politických tlaků, takže ten, kdo je zapojený do Dozimetru, je dnes obviněný. Já ne,“ uvedl Rakušan k tomu, že ho Babiš označil za součást organizovaného zločinu.

Babiš připomněl exšéfa rozvědky napojeného na Redla stíhaného v kauze Dozimetr

Babiš v úterý řekl, že ministr vnitra dosadil do čela civilní rozvědky Petra Mlejnka napojeného na podnikatele a lobbistu Michala Redla stíhaného v kauze Dozimetr. „Předvádí dlouhodobě mafiánské praktiky,“ tvrdí šéf ANO o Vítu Rakušanovi.

„Pro naše hnutí je zásadní, aby pan premiér pochopil, že zásadní nebezpečí pro jeho vládu je pan Rakušan. My chceme přesvědčit pana premiéra, že pan Rakušan nemá ve vládě co dělat,“ řekl Babiš.

STAN je podle Babiše politická mafie, která vznikla ve Zlínském kraji a pak ovládla i pražské zastupitelstvo. „Tahle skupina – STAN – je ohrožením pro nás všechny,“ prohlásil ve Sněmovně předseda ANO.

Shodli jsme se, že je nepřípustné, aby hnutí STAN vedlo ministerstvo vnitra a výslovně, aby ministrem vnitra byl Rakušan, oznámila šéfka klubu ANO Alena Schillerová. „Pokud pan premiér bude Víta Rakušana držet na konci příštího týdne ve vládě, sesbíráme podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě,“ řekla Schillerová. Klub ANO se na tom podle ní shodl jednomyslně.

Hlasování o vládě? Zbytečné, říká Benda

„Pokládal bych to za úplně zbytečné,“ komentoval možné další hlasování o nedůvěře vládě vyvolané opozicí Marek Benda již před tím, než ANO oznámilo, že hlasování o vládě vyvolá, když Rakušan do konce příštího týdne ve vládě neskončí.

K povalení vlády opozice nemá potřebných nejméně 101 hlasů. Pětikoalice má 108 hlasů, navíc se s opozičním hnutím ANO rozešel i poslanec a dříve hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Opoziční ANO a SPD mají dohromady jen 91 hlasů, deset hlasů jim tak ke svržení vlády chybí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!