Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ano, pane premiére, vzpomíná Fischer

Česko

Řady píšících politiků rozšířil někdejší premiér Jan Fischer. Ve svých memoárech odhaluje zákulisí vzniku svého úřednického kabinetu či popisuje, jak přezdíval Topolánkovi s Paroubkem.

PRAHA „Byli dva vlivní politikové, říkal jsem jim už za hrzánských časů Hugo a Boss. Bez rozlišení, kdo je kdo. Jeden byl modrý, druhý oranžový; Mirek Topolánek a Jiří Paroubek,“ píše někdejší premiér Jan Fischer v životopisné knize Ano, pane premiére aneb Rozhašená země, která se tento měsíc objeví na pultech knihkupectví.

V díle popisuje zákulisí vzniku a peripetie existence poloúřednického kabinetu. Připomíná nejen půtky a spory s exšéfy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem, vzpomíná i na cizí politické špičky a složitá vyjednávání kolem ratifikace Lisabonské smlouvy.

Topolánek a Paroubek?

Soupeři a spojenci zároveň Poté, co ČSSD vyvolala na jaře 2009 pád vlády, to byl právě Topolánek, kdo Fischerovi telefonoval do Irska s nabídkou práce premiéra. Tehdejší šéf statistického úřadu si jako podmínku kladl návrat k této práci, nyní je viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Už při sestavování úřednického kabinetu prý Paroubek s Topolánkem jednali „v dojemné shodě“, když se snažili na vlivné vládní posty prosadit své kandidáty. „Já zase přicházel s vlastními návrhy. Občas jsme se přeli, někdy jsem na ně dokonce v telefonu křičel,“ popisuje jednání o vládě Fischer.

Rozumně se v té době z klíčových politiků choval prý prezident Václav Klaus, který dal jen najevo, že vzhledem k českému předsednictví EU nelze vládu skládat donekonečna.

Lídři dvou největších stran na Fischera prý tlačili i v otázce nového eurokomisaře – toto místo nabídli právě jemu. „Dorazil jsem za nimi na utajené místo. Šlo o penzion na předměstí Prahy, setkali jsme se tam mezi šesti očima. Nevím, jestli tam ti dva chodí dál, ovšem vyznali se tam moc dobře; soupeři a spojenci zároveň,“ popisuje Fischer.

A vrací se i k Topolánkovým výrokům na adresu židů a homosexuálů, které uspíšily odchod lídra ODS. „Topol spojil mé židovství s jakýmsi uhejbáctvím, což se mě děsivě dotklo. Pokud by se mě někdo ptal, zda je ten výrok antisemitský, rasistický, tak je. Já mu své rozhřešení v této knize nedám. Stojím si za svým a neustoupím ani o milimetr,“ dodává expremiér.

KDYŽ POLITICI PÍŠÍ * DAVID RATH: Provokatér a exministr zdravotnictví v knize Významní čeští pravicoví politici vymyslel pro konkurenty nelichotivé přezdívky. Třeba propagátor zdravotnických poplatků Marek Šnajdr vystupuje jako Zdravotnický bakalář. * PAVEL BÉM: Končící pražský primátor sepsal útlou sbírku Pár pražských polopohádek, plnou mysteriózních bytostí, které se podobají jeho politickým konkurentům. Vzor pro hejkala Pazdrátka může být například exšéf ČSSD Paroubek. * JIŘÍ PAROUBEK: Má za sebou hned několik knižních počinů. Loni pokřtil knihu rozhovorů Jaký opravdu je?, v níž se vyznává z toho, že ze zvířecí říše mu je blízký hroch. „Je komický, a to s ním není vůbec legrace,“ píše. * MILOŠ ZEMAN: Jeho paměti Jak jsem se mýlil v politice jsou jedním z mála politických bestsellerů. Kniha se pyšní prodaným nákladem nad 100 tisíc výtisků.

Autor: