Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANO chce vládě navrhnout, aby lidé měli jeden PCR test měsíčně zdarma

Česko

  12:35
„Všichni jsme si všimli, že případy covidu narůstají, oproti minulému týdnů jsme na dvojnásobných hodnotách,“ zhodnotil poslanec hnutí ANO Jiří Mašek. Málo se podle něj testuje. „Chceme vládu vyzvat, aby obnovila aspoň jeden PCR test zdarma měsíčně. Je důležité více testovat, pokud chceme zabránit rozjetí covidu,“ navrhuje Mašek.

Redakce iDNES.cz tento týden oslovila ministerstvo zdravotnictví, zda plánuje vrátit plošné testování bez žádanky od lékaře. Nyní si jej totiž lidé bez žádanky musí platit. Resort však podle mluvčího Ondřeje Jakoba zatím návrat hrazených testů nechystá. „Zavedení plošného testování zdarma nyní není aktuální,“ uvedl Jakob.

„Jako praktický lékař sám vidím, že počet pozitivních lidí narůstá. Nyní se velmi málo testuje, a pokud tak zejména antigenními testy. Je nutné testovat více a PCR testy, aby lidé šli do karantény a zabránilo se šíření,“ zhodnotil Mašek.

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

„Testy jsou hrazené, pokud jsou indikované lékařem. Jinak není zdravotní důvod, aby byly zdarma. Můžete použít poměrně snadno dostupné a velice levné antigenní testy,“ doporučil minulý týden v rozhovoru pro iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Nárůst případů nákazy covidem-19 stoupá od začátku června. Tento týden přibývá denně přes 1 100 nově nakažených, minulý týden to bylo okolo 650, v půlce června okolo 400 nových případů denně.

Viroložka Ruth Tachezy by rovněž doporučila vládě vrátit pro lidi testy zdarma. „Na základě indikace by měly testy zůstat zdarma, na zvážení je poskytnout pojištěncům například dva kvalitní antigenní testy zdarma na měsíc. V současné ekonomické situaci nakupování antigenních testů bude pro řadu lidí problém a stále ještě není pandemie za námi,“ Tachezy.

„Pokud dojdete ke svému lékaři, udělá vám antigenní test. Když k tomu máte příznaky, dostanete certifikát. Musíme lidi, kteří se necítí dobře, držet doma. K tomu nepotřebujeme testovat. PCR testy mají smysl pouze v tom, že jsou schopné identifikovat konkrétní mutaci viru,“ uvedl Válkův náměstek.

Očkování na podzim je pozdě

Hnutí ANO chce po resortu zdravotnictví, aby spustilo očkovací kampaň co nejdříve. „Covid letos přichází dříve a my apelujeme na ministra zdravotnictví Válka, aby urychlil začátek očkovací kampaně. Očkovat na podzim statisíce lidí v rozběhlé vlně bude velmi náročné,“ uvedl Mašek.

Očkovací kampaň chce stát pdoel Pavlovice spustit v druhé půlce srpna. „Kampaň nebude cílená na očkování na covid, ale na očkování obecně. Musíme řešit očkování na chřipku, ale i další onemocnění,“ dodal Pavlovic.

„Bude nutné otevřít po republice očkovací centra, ministerstvo by s tím už ale nemělo zatěžovat kraje, protože mnohá očkovací centra nyní slouží uprchlíkům, ale může oslovit fakultní nemocnice,“ doporučuje Mašek, bývalý ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje.

„Byť chceme popřát našim spoluobčanům hezké léto, chceme varovat obyvatele nad 60 let, aby byli opatrní a zvláště pokud mají další nemoci, měli by zvážit přeočkování další dávkou,“ doporučuje Mašek.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...