Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANO tlačí na odchod karlovarských funkcionářů. Babiš mluví o očistě

Česko

  10:18aktualizováno  11:40
KARLOVY VARY - Oblastní vedení hnutí ANO vyzvalo pětici zastupitelů Karlových Varů, kteří odešli z ANO, aby se vzdali svých funkcí. Podle oblastní předsedkyně Hany Žákové bylo hlavním důvodem proč zastupitelé odešli to, že nejsou na kandidátní listině do krajských voleb. Odchod karlovarských zastupitelů považuje předseda hnutí a vicepremiér Andrej Babiš za očistu strany od členů, kteří ji použili jako výtah k moci.

Čestmír Bruštík, náměstek karlovarského primátora foto: MAFRA

Babiš ve čtvrtekuvedl, že dění v Karlových Varech je očistou, kterou si prošly všechny strany. „Všichni tím prošli. Podstatné je, že z hlediska předsednictva a výborů nemáme problémy. Jsou problémy v některých krajích, je to jen následek toho, že se Karlovarský kraj stabilizoval,“ řekl Babiš. Ani centrála podle něj neměla přehled, kdo se hlásí za členy hnutí, protože si „nějaké party“ krajskou buňku zprivatizovaly.

Zastupitelé svůj odchod ohlásili ve středu s tím, že vytvoří klub nezařazených zastupitelů a chtějí nadále pokračovat v současné koalici na karlovarském magistrátu společně s KOA, ČSSD a KDU-ČSL.

„Vedení oblastní organizace v současné době vyzvalo všechny zastupitele, kteří ukončili členství v hnutí ANO k rezignaci na funkci zastupitele města Karlovy Vary a na všechny další funkce v dozorčích radách, představenstvech, komisích a výborech, které získali díky hnutí ANO 2011, za které kandidovali v komunálních volbách,“ uvedla Žáková.

Oblastní a krajské vedení ANO chce také jednat se koaličními stranami v Karlových Varech o koaliční smlouvě, která již podle ANO není platná.

ANO, podle prohlášení odcházejících členů, prosazuje do vysokých funkcí lidi, kteří jsou v hnutí krátce, ale jsou loajální k vedení. „Jsme označováni za potížisty, trafikanty, nepřizpůsobivé, protože odmítáme skákat, jak oblastní předsednictvo píská,“ uvedli ve středu v prohlášení nyní už bývalí členové ANO.

Krajská organizace Karlovy Vary má v současné době 123 členů. Jak uvedla oblastní předsedkyně, vyloučení zastupitelů z Karlových Varů požadovala Rozhodčí a smírčí komise v Praze už v prosinci 2014. Nakonec byla rozhodnutím této komise v prosinci 2014 zrušena celá místní a oblastní organizace Karlovy Vary. Obnovena byla až v září 2015.

„Předcházející vedení v čele s panem Bruštíkem si ovšem chtělo s velkou pravděpodobností hnutí v Karlových Varech zprivatizovat, omezit možnou politickou soutěž a udělat si z hnutí klub pro pár vyvolených, kteří obsazují veškeré kandidátní listiny a funkce,“ uvedla Žáková.

Podle odcházejících členů ANO ale krajská organizace nenaplňuje myšlenky, pro které hnutí vzniklo. Proto se rozhodli odejít.

Na přední místa krajské kandidátky ANO se nikdo ze zastupitelů za ANO z Karlových Varů nedostal. Kandidátku povede náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová, která byla v minulosti starostkou Horního Slavkova (tehdy ještě za ODS).

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat