16. května 2017 19:11, aktualizováno  22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO zvažuje tři kandidáty na ministra financí, mezi nimi je poslanec Pilný

Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný | foto: ČTK

PRAHA Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) dostal nabídku stát se novým ministrem financí. Rozhodnout se musí ještě v úterý. Dosavadní šéf státní kasy a předseda ANO Andrej Babiš v úterý odpoledne mluvil o tom, že hnutí nyní může nabídnout tři kandidáty. Další jména ale nechtěl sdělit. Podle České televize jde o ministryni pro místní rozvoj Šlechtovou a ministra spravedlnosti Pelikánovi. Babiš však pro LN Pelikána a Šlechtovou jako možné kandidáty popřel.

„Tu nabídku jsem dostal. Samozřejmě rozhodující slovo má předsednictvo hnutí ANO a já jsem se ještě také nerozhodl,“ odpověděl Pilný na dotaz, zda není kandidátem na nového ministra financí. Dodal, že nikdy netoužil stát se ministrem financí a takové nabídky dostával už v minulosti. „Ale druhá věc je ta, že je potřeba přijmout odpovědnost,“ řekl.

Vládní mluvčí Martin Ayrer v reakci na Pilného vyjádření sdělil, že Sobotka dosud žádný nový návrh na ministra financi od hnutí ANO nedostal. „Až jej dostane, bude se jím zabývat,“ uvedl mluvčí.

„My jsme oslovili tři kandidáty na tento post, všichni souhlasili, že by eventuelně zastávali tuto pozici,“ řekl Babiš. O definitivním kandidátovi rozhodne vedení ANO v noci na středu, jméno ale prozrazovat nebude. „Považuji za slušné, aby pan premiér to slyšel napoprvé ode mě,“ řekl. Se Sobotkou se Babiš ve středu sejde k jednání mezi čtyřma očima, místo ani přesný čas schůzky nechtěl prozrazovat.

Žádný důvod odmítnout?

Předseda ANO předpokládá, že premiér navrženého kandidáta přijme. „Já myslím, že toho kandidáta, kterého navrhneme, nebude mít pan premiér žádný důvod odmítnout. On už dal najevo kritéria, myslím, že ten kandidát bude odpovídat těm kritériím,“ řekl Babiš.

Sobotka v pondělí odmítl návrh, aby se ministrem financí stal dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Premiér to zdůvodnil jeho vazbami na koncern Agrofert, který Babiš do února vlastnil. Nepřijal ani nominaci Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové, které vytýkal zodpovědnost za údajně pomalý postup Finanční správy při vyšetřování jednokorunových dluhopisů, které Babiš v minulosti nakoupil od Agrofertu.

Babiš v úterý řekl, že nebude Sobotkovi dávat žádná ultimáta pro případ, že by premiér nechtěl na novou nominaci hnutí ANO přistoupit. „Podle toho, jak se pan premiér zachová, tak si každý udělá obraz, jestli skutečně má zájem o ukončení této krize nebo má zájem o pokračování,“ řekl pouze.

Babiš zrušil program, namísto něj byl v IKEM

Andrej Babiš v úterý zrušil svůj naplánovaný program. Podle serveru Blesk.cz byl v pražské nemocnici IKEM. "Já jsem byl na výjezdu ráno ve škole a potom jsem byl na nějakém... byl jsem v IKEM,“ řekl Babiš Blesku. Babiš se měl spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou účastnit volebního sněmu Hospodářské komory.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz