Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Anonymita na síti: nově i platby

Česko

Na platební systémy nebo virtuální peněženky narazíte v prostředí internetu na každém rohu. Existuje ale praktičtější a bezpečnější metoda, která se ve světě běžně používá už několik let. Mikroplatební systémy konečně dorazily i do Česka.

Pokud si přes internet koupíte film na DVD, empétrojku nebo svačinu do práce, nabízí se vám hned několik možností, jak za zboží zaplatit. Kromě klasických převodů z účtu, které mohou být pro malé platby ve větším množství nepohodlné a při zadávání údajů z kreditní karty i nebezpečné, můžete využít takzvané „mikroplatební systémy“.

Ty se snaží o jednoduchost, rychlost a pohodlnost používání. Maximální komfort při platbě drobných částek internetovým obchodům nebo třeba v on-line aukci už přilákal spoustu klientů asi nejrozšířenějšímu z nich, PayPalu. Do Česka po loňském představení PaySecu, za kterým stojí ČSOB, přichází na trh GoPay. Slibuje větší pohodu a nižší poplatky.

Sto kvéček za korunu Mikroplatební systémy se u nás poprvé objevily už v roce 2000. Projekt I Like Q sice nebyl skutečný mikroplatební systém, šlo spíše o marketingový nástroj, přesto vzbudil velké nadšení.

I Like Q pracoval s virtuálními penězi, které bylo možné převést na peníze skutečné. „Kvéčka“, jak se měně s pevným kurzem k reálným penězům říkalo, jsou dnes s nostalgií považovány za legendu.

O rok později představilo vydavatelství Computer Press Monetku - elektronickou peněženku, která se nabila reálnými penězi používanými na placení útraty po síti. Monetka se ale nikdy masově nerozšířila. Bez bankovní licence to nejde Nadšení z virtuálního placení zchladil v lednu 2003 nový zákon o platebním styku. Výhradní právo provozovat podobné systémy dostaly pouze subjekty s bankovní licencí.

České mikroplatební systémy následně začaly omezovat svůj provoz. Jedinou možností, jak pokračovat, se stalo vyjednání výjimky u České národní banky. S takovou snahou však přišla pouze Monetka. Víceméně se tak potvrdilo, že české mikroplatební systémy vydělávají stěží na provoz. Většina jich za nastalé situace jednoduše zavřela krám.

Systém PayPal sice v roce 2005 umožnil přístup také klientům českých bank, ale na ryze domácí produkt jsme si museli počkat až do loňského roku.

Český mikroplatební systém, který spustila v dubnu 2008 ČSOB ve spolupráci s Poštovní spořitelnou, PayPal připomíná nejen jménem. Systém PaySec se ujal a přesvědčil o životnosti mikroplateb i další české společnosti.

Anonymní placení?

Zkuste nový GoPay Letos na jaře odstartoval systém GoPay. Ten provozuje společnost CNN spol. s r.o., která je majetkově propojena s vývojářskou a telekomunikační společností Terms. Povolení České národní banky je důležitou odlišností od řady zahraničních „elektronických peněženek“. Systém by měl být stabilnější a bez problémů akceptovaný v rámci českého finančního i daňového systému.

Hlavní novinkou GoPay je anonymní registrace i posílání peněz. „Potřebujete pouze platnou e-mailovou adresu a dobrou přezdívku,“ popisuje zřízení „účtu“ Pavel Schwarz, manažer projektu. Jméno či adresu vyplňovat nemusíte.

Obchodník, kterému zaplatíte, se tak o vás nic nedozví - GoPay pracuje pouze s číslem transakce a potvrzením platby v dané výši. Stejný systém ostatně provozoval kdysi i PayPal, časem však narazil. Objevili se totiž podvodníci, kteří posílali peníze přes ukradené přihlašovací údaje. PayPal proto zavedl korespondenční ověřování nebo verifikaci přes provozovatele platebních karet.

Reálná anonymita systému GoPay je však spíše iluzí, protože při dobití účtu bankovním převodem má provozovatel systému k dispozici čísla vašich účtů. Jestli i GoPay časem narazí na problémy se zabezpečením, se teprve uvidí.

Kromě anonymity GoPay staví na přívětivosti systému. „Zákazníkům chceme nabídnout platby ,zábavným‘ stylem, bez strohého přístupu zavedeného bankovními institucemi,“ tvrdí Schwarz.

GoPay hlásá nulové poplatky, ovšem tohle reklamní lákadlo platí jen velmi omezeně: Pokud platíte bankovním převodem, je příjem peněz zdarma - poplatek si však může strhnout vaše banka.

V ostatních případech se ale poplatkům nevyhnete. Nejcitelnější je při dobití přes mobilní telefon - poplatek může činit až polovinu z převáděného obnosu. Při dobíjení GoPay přes terminál Sazky pak zaplatíte kolem 20-30 korun, podle výše dobíjené částky. Převod touto cestou je ale opravdu zcela anonymní. A ještě jedno omezení je třeba znát: GoPay umožňuje převod peněz jen na účet u České spořitelny.

***

Jak jsem si založil PayPal za dvě minuty

Než člověk začne s vyplňováním internetových formulářů, je dobré se ujistit, že údaje nebudou předány podvodníkům, ale skutečně systému PayPal.

Formulář jsem vyplňoval doma na počítači s precizně nastaveným antivirem i firewallem. Obecně totiž není dobrý nápad vyplňovat jakékoliv údaje v internetových kavárnách, komunikace může být snadno provozovnou odchycena. Jako prohlížeč mi posloužila Mozilla Firefox, bezpečnější než Internet Explorer.

Pro zaregistrování v PayPalu je nezbytná alespoň základní znalost angličtiny - registraci však můžete spustit i francouzsky nebo španělsky. Já jsem si vybral oblíbenou angličtinu. Dále si rozmyslíte, na jaké úrovni budete PayPal používat. Nejjednodušší je registrace pro nakupování, zájemci o prodej musejí projít delší registrací a jejich účet bude mít více funkcí. Já jsem si vybral právě takový účet s názvem Premium, se kterým je možné zboží i nabízet.

V dalším kroku jsem vyplnil jméno a příjmení spolu s kompletní adresou včetně PSČ, ulice a čísla domu. Uvedl jsem také svůj kontaktní e-mail a telefonní číslo - nápověda vysvětluje, že vám na něj zavolají v případě problému. Předčíslí ve formátu „+420“ systém odmítl, musel jsem použít 00420. Bez vyplnění všech polí nebylo možné pokračovat.

Pro dobití účtu jsem si vybral přesun peněz na účet, systém odkazoval na účet u CitiBank.

Systém nabízí ještě převod peněz z platební karty, ta ale musí být embosovaná (s vystouplými číslicemi).

Po doručení peněz, které trvá nejčastěji dva dny, můžete začít obchodovat.

Autor: