Před 50 miliony let objevili jihoameričtí mravenci rodu Atta a Acromyrmex zemědělství. Do svých hnízd si začali nosit ukousané kusy listů, které rozžvýkávají a na tomto substrátu pěstují houby, kterými se živí.
Mravenci na ochranu svých zahrádek používají antibiotika, která mají udržet na uzdě především parazitické houby. Látky pro ně produkují bakterie, které mravenci nosí na povrchu svého těla.
Odborníci z Harvard Medical School v Bostonu nyní izolovali jeden typ antibiotika, využívaného mravenčími farmáři, a určili jeho chemický vzorec. Zjistili, že jde o zcela novou látku (dostala jméno dentigerumycin), popisuje článek zveřejněný v časopise Nature Chemical Biology.
Ukázalo se, že nová látka zpomaluje růst kmenů kvasinek, které běžným antibiotikům odolávají. Kvasinkové infekce jsou přitom častou příčinou úmrtí pacientů s oslabeným imunitním systémem, například v důsledku chemoterapie nebo onemocnění AIDS.
Různé druhy mravenců pěstují různé druhy hub, které napadají specifické druhy škůdců. Vědci proto doufají, že po dentigerumycinu budou následovat objevy dalších nových antibiotik. mo
Převzato z Českého rozhlasu Leonardo www.rozhlas.cz/leonardo