Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Zemřel veterán Antonín Malach. Hlídal hranice KLDR, jednal s Kim Ir-Senem

Česko

  10:58aktualizováno  11:04
Ve věku 96 let zemřel válečný veterán Antonín Malach. Byl členem Dozorčí komise neutrálních států, která dohlížela na dodržování podmínek příměří po válce v Koreji. V té době se u jednacího stolu setkal i s vůdcem Kim Ir-Senem. Po odchodu z armády se věnoval pedagogické činnosti, psal učebnice a přednášel na univerzitách.

Zážitky z Koreji změnily Antonínu Malachovi pohled na svět. foto: Josef Hora, 5plus2.cz

„V sobotu 26. srpna 2023 zemřel ve věku 96 let plukovník Antonín Malach, ‚novodobý‘ válečný veterán, bývalý člen Dozorčí komise neutrálních států dohlížející na dodržování podmínek příměří po válce v Koreji,“ informovala na Facebooku Česká obec legionářská. Na webových stránkách dále uvedla, že Malach zemřel po krátké nemoci v nemocnici v Ivančicích.

Antonín Malach se narodil 10. listopadu 1926 v Kuničkách na Blanensku. Původně vystudoval učitelský ústav a po roce 1948 zůstal v armádě jako voják z povolání. Zároveň tehdy vstoupil do Komunistické strany Československa .

V roce 1953 ho armáda vyslala jako pobočníka velitele československé delegace Organizace spojených národů (OSN) pro kontrolu příměří v Koreji v rámci Dozorčí komise neutrálních států (Neutral Nations Supervisory Commission).

Mise v Koreji mu změnila pohled na život

Na Korejský poloostrov přiletěl jen několik dní před koncem války mezi komunistickým severem a jižní Korejskou republikou a strávil tam více než rok.

„Viděl jsem, jak vypadá válkou rozvrácená země. Rozbité silnice, pokroucené konstrukce bojové techniky a lidé, co se ze zbytků toho všeho okolo snaží postavit provizorní obydlí. Tyto scény ve mně hluboko zakořenily přesvědčení, že válka nikdy žádný spor nevyřeší, jen ho prohloubí. Vždy to říkám svým studentům i kamarádům. Mise v Koreji prostě změnila můj pohled na život,“ vzpomínal v roce 2016 na návštěvu Koreji.

Antonín Malach se díky své vysoké funkci v delegaci mohl při plnění úkolů pohybovat po Severní i Jižní Koreji. Setkával se a jednal nejen s představiteli KLDR, Číny či Sovětského svazu, ale i s Jihokorejci či Američany.

„Většinou se schůzky konaly v takových malých nízkých barácích. U jednoho stolu jsem jednou seděl také s Kim Ir-Senem (severokorejský diktátor - pozn. red.). Tehdy na mě působil velice dobře a jednání probíhala sice v přátelském, ovšem v úporném duchu, kdy každá delegace trvala na svých stanoviscích,“ vzpomínal s odstupem více než 60 let.

Kromě takřka tří stovek Čechoslováků tam působila také zhruba stejně početná výprava Poláků, přičemž oba státy nominovali do této role Severokorejci a Čína. Další dva neutrální státy, Švédsko a Švýcarsko, navrhli Jihokorejci, každý z nich sem vyslal necelou stovku svých lidí.

„Naším úkolem bylo, aby se po Koreji nešířily nové zbraně a nepřesouvali se sem vojáci, kteří tu nemají co dělat. Kontrolovali jsme lodě i letadla. Třeba v jednom z amerických letadel byly bedny oficiálně plné součástek, když se ale vše sestavilo, byly z toho hotové kanony. A my měli za úkol takovému porušování příměří zabránit,“ popsal Malach, který o svých zkušenostech příležitostně přednášel na vysoké škole.

Malach se posléze věnoval pedagogice a stal se iniciátorem moderního systému přípravy vojenských specialistů včetně tvorby učebnic, výcvikových filmů a trenažérů. Byl také autorem učebnic, svoji odbornou kvalifikaci postupně rozšířil jako kandidát věd a docent v oboru pedagogiky.

Po třicetileté aktivní službě v armádě odešel do zálohy v hodnosti plukovníka. Následně působil jako vysokoškolský učitel na Masarykově univerzitě v Brně a na třech dalších soukromých vysokých školách, kde přednášel o svých zkušenostech z armády a Koreje.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...