Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uložit si covidový certifikát bude možné nejpozději na konci června. Aplikace pro ověřování už funguje

Česko

  10:19
Praha - Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich ověřování byla ve středu vydaná aplikace čTečka pro přístroje s operačním systémem iOS od firmy Apple a v pátek pro Android. Na twitteru o tom v pátek informovala Národní agentura pro informační a komunikační technologie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: IATA

Certifikát lidé mohou využívat jako potvrzení o prokázání bezinfekčnosti kvůli covidu-19. Vyžadován je například na kulturní či sportovní akce, při návštěvě koupališť nebo kadeřníka a hosté by ho měli mít s sebou i v restauraci. Kromě certifikátu se ale lidé mohou prokazovat i potvrzením přímo z očkovacího nebo testovacího místa.

Již vydaná aplikace umožňuje po naskenování QR kódu z certifikátu ověřit bezinfekčnost. Lidé, kteří nemoc prodělali v posledních 180 dnech, byli očkováni nejméně před 22 dny nebo mají negativní test, si ho mohou vytisknout nebo stáhnout z Očkovacího portálu občana.

Kontrola kódu z certifikátu probíhá off-line, nejsou tedy potřeba data v mobilním telefonu. „Aplikace neuchovává ani nikam neodesílá osobní ani zdravotní údaje kontrolovaných osob,“ napsalo k tomu ministerstvo zdravotnictví, které je jejím vydavatelem.

Do budoucna bude aplikace umět podobně přečíst kódy ze všech zemí EU, pro které bude od začátku července fungovat evropský digitální certifikát pro usnadnění cestování mezi zeměmi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat