Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ve čtvrtek epidemie covidu opět zpomalila, hospitalizovaných je nejméně od srpna

Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, pomoci mohlo zvládnuté trasování. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem. Pacientů nemocnic s covidem-19 bylo ke čtvrtku 107, tedy nejméně od začátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Při poklesu počtu nově nakažených stoupl podíl pozitivních testů. Oproti minulému týdnu totiž ve čtvrtek stejně jako v předchozích dnech výrazně ubylo testovaných. Počet podaných dávek vakcín proti covidu-19 přesáhl ve čtvrtek sedm milionů.
  9:15aktualizováno  10:07

Počet testovaných se ve čtvrtek ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne snížil skoro o pětinu. Důvodem byl pokles počtu antigenních testů z více než 160 tisíc za předešlý čtvrtek na zhruba 123 tisíc. PCR testů naopak přibylo přibližně 5000 na celkových 26 tisíc.

Kvůli úbytku testovaných tak i navzdory poklesu počtu nových případů covidu-19 stoupl u nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - podíl pozitivních z 0,03 procenta za předchozí čtvrtek na 0,04 procenta. Také u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl zvýšil z 0,84 procenta na 0,94 procenta. Pouze u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,37 procenta na 0,22 procenta.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel, dnes stagnovalo. Stejně jako ve čtvrtek činilo devět případů. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření. V naprosté většině regionů Česka incidenční číslo k dnešku kleslo, nebo stagnovalo. Stouplo pouze v Praze a Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Nejnižší je nadále v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, kde shodně připadají tři případy nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší je číslo se 17 případy v Jihočeském kraji.

Premiér Andrej Babiš před Národním očkovacím centrem v pražském O2 universu.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 275 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 tisíc. I denní počty úmrtí se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních týdnech jsou v řádu jednotek. Za pondělí ministerstvo uvádí, že nezemřel žádný člověk s covidem-19, což byl první den bez úmrtí nakaženého koronavirem od začátku loňského září.

Postupně se snižují rovněž počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Ke čtvrtku jich byla zhruba stovka, z toho 14 lidí bylo ve vážném stavu. Ještě zhruba před měsícem bylo hospitalizovaných přes tisíc a ve vážném stavu byly asi dvě stovky pacientů.

Očkováno proti covidu-19 bylo 114 571 lidí, což je zhruba o 4000 méně než před týdnem. Celkem už bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno 7,02 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je asi 2,4 milionu lidí.

Mírně stouplo tzv. reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze čtvrteční hodnoty zhruba 0,65 se dnes zvýšilo na 0,66. Pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení by znamenalo zrychlení šíření nákazy, se číslo drží vytrvale od poloviny dubna.

Autor: