Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Aquinová byla první

Česko

Končící vlna demokratizace začala kdysi na Filipínách

Orevolucích roku 1989 toho ještě uslyšíme dost, už kvůli tomu, že Topolánkova ODS pomalu nemá v kampani o čem jiném mluvit. Ti ovšem budou připomínat jen sametovou revoluci, KSČM a Paroubka. Měli bychom vnímat i širší kontext.

Celé dekádě demokratizace neotevřel stavidla jen Gorbačov. Začala na Filipínách v roce 1986. Tam se tehdy režim Ferdinanda Marcose dostal do známého zranitelného stadia: ta míra represe, na jakou si troufl, už nedokázala obyvatelstvo zastrašit, ale naopak ho popudila. A když po ukradených volbách vypukly statisícové demonstrace, Ronald Reagan opustil studenoválečnou zásadu „je to možná parchant, ale náš parchant“ a pustil Marcose k vodě. Corazon Aquinová, jež se ocitla v centru protestů, byla první v řadě nepravděpodobných vůdců demokratických revolucí následujících let.

Její smrt tuto sobotu jako by podtrhovala, že dekáda demokracie je opravdu pryč. V Rusku je u moci Putinův revanšistický režim a na Reaganově místě sedí Barack Obama, který je ekonomicky závislý na komunistické Číně a projevuje pozoruhodnou slabost pro diktatury: mezi zeměmi, s nimiž usiluje o lepší vztahy, se nápadně vyjímá Írán, Kuba, Venezuela, Sýrie a Barma. Takže připomínání výročí návratu k demokracii je trochu rozpačité, kam se podíváme.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...