Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arbitráž s Diag Human? Nešťourat!

Česko

Nezákonná a neodůvodněná. Tak vyhodnotili žalobci snahu protikorupční policie vyšetřit, zda miliardová arbitráž státu s firmou Diag Human není zmanipulovaná.

PRAHA Měla to být záruka, že pozadí arbitrážního sporu mezi Českem a firmou Diag Human, která patří podnikateli Josefu Šťávovi, je čisté.

Jenže šetření protikorupční policie, která od jara zkoumá detaily rozhodčího řízení, skončí bez jasného ortelu. Vrchní státní zastupitelství v Praze totiž označilo snahu protikorupčního útvaru za nezákonnou.

„Není správné se vyjadřovat k procesní způsobilosti účastníků řízení v rámci řešení předběžné otázky. Chybí naplnění trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, zejména jeho subjektivní stránka,“ argumentuje státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Tedy přeloženo: exministr zdravotnictví Tomáš Julínek či šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk podle žalobců nemohou za to, že na vrub státní kasy naskakují denně úroky ve výši milion a čtvrt.

Pro stát je to dobrá zpráva. Pokud by totiž Julínek či Vaněk byli potrestáni, stát by ze zákona okamžitě prohrál i celý spor. Byl by tak potvrzen verdikt ze srpna 2008, který Česku nařizuje zaplatit Diagu za údajně zmařený lukrativní byznys s krevní plazmou bezmála devět miliard korun.

Informaci o „stopce“ pro protikorupční policii v arbitrážním sporu Diag Human nechtěly jednotlivé strany příliš rozebírat. „Nerad bych komentoval úkony orgánů činných v trestním řízení, nemohu ani zveřejňovat další strategii,“ vzkázal LN ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. Připustil jen, že ministerstvo zdravotnictví bude chtít, aby předsedajícím arbitrem přezkumného senátu zůstal prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Jeho jmenování nedávno zrušil Nejvyšší soud s odkazem, že do této role ho dosadil nesprávný soud. „Je velmi pravděpodobné, že pana Kužela budeme prosazovat i nadále,“ dodal Kotris.

Naproti tomu právní zástupci Diag varují, že aktuální rozhodnutí státního zastupitelství napadne u vyšší instance.

„Vím jen o začátku šetření, kdy jsme byli vyzváni ke spolupráci. Pokud se tato zpráva potvrdí, obrátíme se zřejmě na Nejvyšší státní zastupitelství s žádostí o přezkum,“ řekl advokát Jan Kalvoda, který firmu zastupuje.

ZLOMOVÉ OKAMŽIKY * Diag Human se přes 15 let domáhá miliardového odškodného na státu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou z 90. let. * Pravomocný verdikt v srpnu 2008 nařídil státu, aby uhradil firmě téměř devět miliard, obě strany se odvolaly. Od té doby skáče na vrub státu penále 1 287 877 Kč denně. * Přezkumný senát měl rozhodnout letos v lednu. Rozhodce za švýcarskou stranu však rezignoval a výrok soudu tak znovu oddálil. * Kužela jako 3. rozhodce zrušil v říjnu Nejvyšší soud, šetření protikorupční policie zastavilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....