Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Arbitráž s Diag Human se protahuje

Česko

PRAHA V miliardové arbitráži státu a společnosti Diag Human včera přišel další zvrat. Zatímco se zdálo, že se osmnáctiletý spor blíží k rozuzlení, jeden ze tří rozhodců rezignoval. Švýcar Damian Della Ca včera poslal písemnou rezignaci. Prý má pochybnosti o regulérnosti rozhodčího řízení. Konečné rozhodnutí v případu se proto odkládá.

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra přitom mohl včera na plánovaném jednání rozhodců skutečně padnout verdikt. Za rezignací švýcarského rozhodce vidí zdržovací taktiku firmy Diag Human. „Je zcela zřejmé, že nynější pozice Diag Human v tomto rozhodčím řízení je po právní stránce velmi slabá. Proto rezignaci rozhodce zastupujícího společnost Diag Human považujeme za zoufalý krok, který znemožňuje přijetí konečného rozhodnutí,“ prohlásil Šnajdr. Postup Švýcara popsal jako „jasnou obstrukci“.

Obvinění ze zdržování není v tomto sporu o miliardy žádná novinka. Už dříve si čeští účastníci stěžovali, že Della Ca nejezdí na jednání. „Ačkoli byl několikrát vyzván, za celou dobu jsme se sešli jen jednou. Z mého pohledu pan Della Ca bránil výkonu arbitráže, takže jsem rád, že byl tento krok (rezignace, pozn. red.) učiněn,“ řekl LN předseda Hospodářské komory a šéf trojice arbitrů Petr Kužel. Vedle Della Ca a Kužela je třetím rozhodcem navrženým státem Milan Kindl, nechvalně známý z kauzy plzeňských práv.

Obvinění, že Diag Human skrz švýcarského rozhodce zdržuje arbitráž, jasně odmítl právní zástupce společnosti Jan Kalvoda. „Určitě to nemůže být taktika firmy Diag Human. Například já s panem Della Ca nikdy osobně nemluvil, jednou jsem s ním mluvil telefonicky za přítomnosti ostatních rozhodců,“ poznamenal Kalvoda. Podle něj není pravda, že by Della Ca nejezdil na jednání. „Namátkou si vzpomínám, že 15. září tady byl. Omluvil se z jediného jednání, a to 12. ledna, a k dnešnímu jednání, o kterém jsme nevěděli, nepřijel, protože rezignoval,“ namítá.

Kalvoda je naopak pohoršen tím, že má Šnajdr informace, že mělo být včera ve sporu rozhodnuto. Prý to může ukazovat na nezákonnou kooperaci rozhodců se státem.

Za určité zdržení podle Kalvody mohou zástupci státu. „Nejvyšší soud rozhoduje, jestli byl pan Kužel jmenován regulérně. To je samo o sobě průtah, se kterým ale nemá společného nic Diag Human,“ uvádí Kalvoda. Jmenování Kužela napadl Diag Human, Ústavní soud loni v listopadu stížnost zamítl. Nejvyšší soud je ve věci poslední instancí. Vyžádal si rozhodčí spis, ten ale Kužel bezprostředně soudu neposlal. Podle Kalvody tím bojkotoval přezkoumání svého jmenování, aby dosáhl urychleného rozhodnutí.

Na navržení nového arbitra má firma 30 dní a prý to stihne rychleji. Opět to má být člověk ze Švýcarska. Podle dobře informovaného zdroje LN se firma Diag Human snaží oddálit rozhodnutí na dobu po volbách do sněmovny.

Jedním z důvodů, které ke své rezignaci Della Ca uvedl, byla pondělní reportáž České televize. Podle ní má třetí rozhodce Milan Kindl vazby na jednu ze společností, které si dělají nárok na podíl z arbitráže. Kindl reportáž považuje za hodně zkreslenou. Protože nesmí potvrdit, že je jedním z rozhodců, pro LN reagoval podmíněně: „Kdybych byl rozhodcem v kauze, na kterou se ptáte, divil bych se, jak švýcarský ekonom bydlící ve Švýcarsku, který nesmí komunikovat se stranami sporu, mohl sledovat český televizní pořad a porozumět mu tak, aby mohl neprodleně jednat.“

***

Vleklý spor Dlouhých 18 let V roce 1992 po soutěži na zpracování krevní plazmy ministr zdravotnictví Martin Bojar označil společnost Conneco (později Diag Human) za podezřelou. Ministr Jan Stráský v roce 1996 podepsal, že se kauza má řešit arbitráží. V roce 2002 vláda Vladimíra Špidly uhradila firmě 326,6 milionu korun. V roce 2008 určil rozhodčí nález, že má stát zaplatit přes osm miliard korun a úroky. Obě strany se odvolaly, Diag Human žádal prý 14 miliard korun. V pondělí firma navrhla vládě vrátit se k rozhodnutí z roku 2008.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!