Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ARCHIV Petra Zídka

Česko

Když se roztáčela kola teroru

Minulý čtvrtek byla na Právnické fakultě Univerzity Karlovy odhalena pamětní deska třem studentům fakulty, kteří skončili svůj život na komunistickém popravišti. Devětadvacetiletý Karel Bacílek a dvaadvacetiletý Boris Kovaříček byli popraveni 24. května 1949, osmadvacetiletý Veleslav Wahl 16. června 1950. První dva naletěli na provokaci agenta Vojenského obranného zpravodajství Josefa Hrušky, který pod kontrolou této tajné služby připravoval vojenský převrat. Veleslav Wahl, nadaný ornitolog, protinacistický odbojář a nejmladší člen České národní rady v květnu 1945, se zase napojil na zpravodajskou skupinu, kterou budoval další agent obranného zpravodajství Jaromír Nechanský (Hruška i Nechanský byli popraveni spolu se svými oběťmi, zřejmě proto, že věděli příliš).

Tragický osud zapomenutých studentů připomíná, že to bylo právě před šedesáti lety, kdy se začala roztáčet kola komunistického teroru. V roce 1949 bylo v Československu popraveno 32 osob, většina z politických důvodů. (Pro srovnání v letech 1919-1938 bylo za kriminální delikty popraveno 26 lidí.) Prvními popravenými roku 1949 byli 19. února studenti Miroslav Choc a Slavoj Šádek, obvinění z vraždy komunistického funkcionáře Augustina Schramma. Po Kovaříčkovi, Bacílkovi a Hruškovi skončil 21. června 1949 na popravišti generál Heliodor Píka. O necelý měsíc později byli oběšeni Josef Gonic, Miloslav Jebavý, Bohuslav Hubálek, Vilém Sok a Karel Sabela, kteří údajně připravovali protikomunistický puč. Pod stejnou záminkou byli 5. listopadu popraveni Jaroslav Borkovec, Květoslav Prokeš, Vratislav Janda, Josef Charvát, Emanuel Čančík a Vratislav Polesný.

Všechny tyto kauzy mají kromě letopočtu společnou i další věc: dodnes nebyly spolehlivě objasněny. Není jasné, zda Choc a Šádek byli skutečně vrahy Schramma (spíše se zdá, že nikoli), ani to, do jaké míry bylo několik na sobě nezávislých skupin, které připravovaly převrat, vytvořeno komunistickými tajnými službami. Ten, kdo by se zajímal o tyto zapomenuté oběti komunismu, musí zatím vzít zavděk instantními informacemi, které na svých internetových stránkách prezentuje Ústav pro studium totalitních režimů, nebo několika odbornými studiemi.

O autorovi| Petr Zídek, petr.zidek@lidovky.cz

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...