Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

ARCHIV

Česko

Jako historik jsem trochu staromilec, takže mě velmi rozesmutnila zpráva, že v Česku končí telegramy. Možná že nějaký můj kolega za pár set let dnešní datum vytáhne jako důležitý mezník, kdy byla dokončena informační revoluce.

Klasický telegraf umožnil od poloviny 19. století provést první globalizaci. Poselství se osvobodila od posla a začala se šířit rychlostí blesku. Po natažení podmořských kabelů byly poprvé v reálném čase spojeny kontinenty. Objev bezdrátové telegrafie na přelomu 19. a 20. století celý proces unifikace světa ještě urychlil. Jak si povšiml již Marshall McLuhan, telegraf vedl k explozi masového tisku. Přežijí noviny zrušení telegramů? K vytvoření jakého informačního prostředí povede nadvláda internetu, který telegraf pohřbil?

Vzpomínáte si ještě na Rudé právo před listopadem 1989? Skoro v každém vydání se dala nalézt zpráva o tom, že generální tajemník ÚV KSČ, popřípadě jiný potentát, zaslal blahopřejný telegram nějakému svému protějšku ke státnímu svátku, životnímu jubileu nebo výročí úspěšné revoluce. Stejně tak když mělo svátek či výročí revoluce Československo, zahltily stránky novin blahopřejné telegramy spřátelených pohlavárů.

To, že dnes již tyto rutinní a rituální výměny zdvořilostí nikdo nezveřejňuje, neznamená, že neexistují. Také ministerstvo zahraničí dávno přešlo z telegramů na komunikaci po uzavřené a v případě potřeby kódované počítačové síti. Mohutné antény na střeše Černínského paláce jsou už udržovány pouze jako záloha a vysílačka bývá používána jen v extrémních situacích, jako byla válka v Iráku. Blahopřání ke státnímu svátku má tak dnes formu e-mailu po uzavřené síti, kterou pak příslušná ambasáda většinou vytiskne a odfaxuje na ministerstvo zahraničí. Zde ho – stejně jako tenkrát – nějaký referent bez čtení zastrčí do šanonu s nízkým skartačním číslem.

Zrušené telegramy České pošty už ostatně nebyly klasické telegramy. Daly se podat telefonem a pošty si je předávaly dálnopisem. Na jejich konci pak stál živý posel – poštovní doručovatel – který je vytištěné vhodil do schránky.

Telegraf byl v 19. století svého druhu software železniční dopravy. Dnes mizí bez návratu, zatímco železniční síť slouží dál. Nostalgické jízdy parními lokomotivami jsou velmi populární, snad si budeme příště moci poslat telegram alespoň v poštovním muzeu. Ale cvičí se v psaní morseovkou dnes aspoň skauti? A propos: nedávno se kdesi v Austrálii uskutečnil závod mezi starým lodním telegrafistou a místní přebornicí v posílání SMS. Telegrafista dokázal text převedený na tečky a čárky odeslat samozřejmě rychleji.

Telegrafní spojení napříště zůstane vyhrazeno radioamatérům. Jejich koníček zrušením telegramů získá exkluzivitu, které se doposud těšili pouze chovatelé poštovních holubů.

O autorovi| PETR ZÍDEK, redaktor LN

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...