Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arcibiskupa Vlka nahradí Duka, měl by oznámit papež

Česko

PRAHA Papež zřejmě již dnes v poledne oznámí jmenování nového pražského arcibiskupa. Nástupcem Miloslava Vlka by se měl stát Dominik Duka. Šestašedesátiletý biskup královéhradecký je proslulý svými dobrými kontakty na pravicové politiky. Mohl by proto přispět k ukončení letitého sporu se státem o Svatovítskou katedrálu a majetek církve vyvlastněný komunisty.

Spekulace o jmenování Vlkova nástupce spustila včerejší návštěva vatikánského velvyslance v Česku Diega Causera u prezidenta. Výběr je sice výhradně v rukou papeže, bývá ale zvykem, že jméno Vatikán dopředu oznámí představitelům státu. Neoficiální informaci, že papež dnes v poledne jmenuje zřejmě právě Duku, přinesla ČTK. Nejmenovaný zdroj ji večer LN potvrdil.

Oficiálně ovšem o Dukově jmenování nikdo nemluví. Platí totiž, že až do zveřejnění jde o přísně tajnou informaci, za jejíž prozrazení hrozí přísné církevní tresty. „Biskupství královéhradecké nebude tuto zprávu v tuto chvíli nijak komentovat,“ zněla včera formule Dukova sekretáře Vojtěcha Macka. Stejně odmítavě odpovídal i Hrad a pochopitelně také Vatikán.

Pokud bude Duka dnes skutečně jmenován, stane se tak v nepřítomnosti dosavadního arcibiskupa. Vlk je totiž na setkání biskupů v Bangkoku a vrací se až v pondělí. „Oznámení mého nástupce není vázáno na moji přítomnost v Praze,“ vzkázal Vlk z Thajska. Církevní historik Jaroslav Šebek míní, že „Dukovo dnešní jmenování je pravděpodobné“. Vlkova nepřítomnost ho ale zaráží. „Není úplně standardní jmenovat nástupce, aniž by u toho byl ten stávající,“ dodává odborník na moderní dějiny církve.

Více čtěte na straně 3

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?