Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Arktida je naše, tvrdí Rusové

Česko

Moskva chce do konce roku požádat OSN o přidělení části Arktidy, která je podle vědců ruským územím

MOSKVA/PRAHA Ruské ministerstvo přírodních zdrojů včera oznámilo, že je připraveno už do konce roku zaslat komisi OSN žádost o arktický šelf, který podle shromážděných poznatků patří Rusku. Prohlásil to v úterý ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv.

Už dříve Rusové tvrdili, že během roku 2008 se obrátí s podobnou žádostí na Organizaci spojených národů. Nyní je celý proces ale značně urychlen, pravděpodobně i proto, že se do sporu zapojily další státy, které neuznávají ruský nárok na obrovská, potenciálně velmi surovinově bohatá území.

Kromě Ruska se o šelf zajímají Spojené státy, Kanada, Dánsko a Norsko. Každému z těchto států momentálně patří pásmo 200 mil (320 kilometrů) severně od jejich hranic. Jeho rozšíření je možné pouze se souhlasem Organizace spojených národů.

Rusko dalo včera najevo, že rozhořčení těchto států chápe a že nehodlá nechat dojít věci až ke konfrontaci. „Těžko můžeme bez souhlasu dalších zemí, bez souhlasu OSN, zahájit ekonomické využívání těchto území, které se nacházejí mimo vnější hranice Ruska,“ prohlásil Trutněv.

Nezpochybnitelné právo

Na druhé straně ale podle něj ruští vědci už mají dostatek důkazů, aby si Rusko mohlo na Arktidu činit nároky. „Budeme bojovat za právo Ruska na tuto část území,“ řekl vzápětí rozhodně ministr. Podle něj si vědci myslí, že ruské právo na tuto oblast je nezpochybnitelné. Podle odhadů jsou zásoby energetických surovin ve sporné oblasti obrovské. Podle ministra přírodních zdrojů Jurije Trutněva šelf ukrývá nejméně pět miliard tun palivových surovin. Až bude ale proveden ještě detailnější výzkum, může se ukázat, že tato cifra mnohonásobně vzroste. Ruští geologové již totiž dříve mluvili o devíti až desíti miliardách tun. Letos v srpnu se do Severního ledového oceánu vydala ruská expedice Arktida 2007, jejímž hlavním úkolem bylo dokázat, že šelf je pokračováním sibiřské zemské desky a tedy de facto ruským územím. Toto zadání bylo beze zbytku splněno. Rusko o toto území neusiluje poprvé. Žádalo OSN o šelf jako první na světě již v roce 2001. Ta jim však o rok později odpověděla, že potřebuje pro jejich tvrzení dostatečné vědecky podložené důkazy. Ty údajně nyní Rusové již mají. V roce 2006 ruští vědci pracovali intenzivně v oblasti Novosibiřských ostrovů a Mendělejevova hřbetu. Dokázali, že kůra je zde kontinentálního typu. Stejně jako o rok později zjistili, že i Lomonosovův hřbet je pokračováním ruské zemské desky. Ovšem například Dánové se domnívají, že jde o pokračování Špicberků. Pokud Rusko u OSN tentokrát uspěje, splní se dávný sen, který měli ještě vůdci Sovětského svazu. Ti dokonce nechali na mapách SSSR zakreslovat inkriminované oblasti jako ruské území a nazývali je „sovětská polární teritoria“. V současnosti má Rusko rozlohu 17,1 milionů kilometrů čtverečních. Plocha šelfu, o který se Moskva uchází, se rovná zhruba rozloze Francie, Německa a Itálie dohromady.

Obrázek

Ruský výzkum Arktidy Ruští vědci prohlásili, že při sestupu miniponorek Mir 1 a Mir 2 k mořskému dnu pod severním pólem údajně získali důkazy, že oblast Lomonosovova hřbetu, bohatá na ropu a zemní plyn, je pokračováním Sibiřské kontinentální desky. Rusko si proto nárokuje arktické území o rozloze asi 1,2 milionu kilometrů čtverečních. Spolu s Ruskem si na toto území mohou teoreticky činit nárok státy, které s Arktidou hraničí: Kanada, USA, Norsko a Dánsko.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!