Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Armáda byla jeho život. Proč zabíjel?

Česko

Masakr na vojenské základně v Texasu - Vojenský psychiatr postřílel třináct neozbrojených lidí

Měl být poslán do Iráku, což pro něj byla ta „nejhorší noční můra“, naznačili možný motiv činu příbuzní Nidala Malika Hasana.

FORT HOOD / PRAHA Uzavřený, osamělý a téměř bez přátel. Takový byl Nidal Malik Hasan. Vojákem se stal z vlastního přesvědčení a proti vůli rodičů, v posledních letech zde ale nebyl spokojen a chtěl z armády odejít.

Střelba, kterou na základně v Texasu ve čtvrtek rozpoutal, si vyžádala 13 obětí. Jaký měl vystudovaný vojenský psychiatr, který vždy tvrdil, že armáda je jeho život, k tomuto činu motiv?

„O motivech nebudeme spekulovat,“ uvedl včera rezolutně John Rossi, mluvčí základny Fort Hood. Výpovědi Hasanových příbuzných ale naznačují, co za jeho činem stálo. Devětatřicetiletý Hasan, silně věřící muslim, se narodil ve Virginii rodičům, kteří pocházeli z palestinského území, z malého města nedaleko Jeruzaléma. Do armády vstoupil hned po střední škole, i když jeho rodiče protestovali. „Je to moje povinnost, chci sloužit zemi, ve které jsem se narodil,“ měl údajně tehdy prohlásit.

Armáda mu zaplatila vysokoškolské vzdělání. Hasan studoval na univerzitě Virginia Tech - shodou okolností na té, kde v dubnu roku 2007 jeden ze studentů postřílel 32 svých spolužáků.

Na základnu Fort Hood byl převelen v dubnu z vojenského zdravotního střediska Waltera Reeda ve Washingtonu, kde údajně získal nízké výkonnostní ohodnocení. Ve Washingtonu i v Texasu pomáhal vojákům, kteří trpěli problémy po návratu z války. Byl také u jejich přípravy na vyslání do válečných zón. „Lidé mu denně vyprávěli, jaké horory tam zažívali,“ uvedl útočníkův bratranec Nadir Hasan.

Poslední dobou ho však začaly trápit dvě věci - zaprvé začalo hrozit, že bude vyslán do Iráku, zadruhé měl problémy s ostatními vojáky kvůli své víře. „Posledních pět let jsme věděli, že vyslání je jeho nejhorší noční můra,“ citovala Fox News bratrance Nadira Hasana. „Nebyl člověkem, který by si nějak užíval dostat se do míst, kde se střílí, nebyl ten typ,“ dodal. Podle něj Nidal věděl, jak válka dokáže ublížit lidské psychice a své vlastní nasazení si nedokázal představit.

Doufal, že americký prezident Barack Obama brzy stáhne vojáky z Iráku a Afghánistánu, to se však nedělo. S ostatními se často o těchto konfliktech hádal. Podle jeho příbuzných byl navíc po 11. září 2001 často terčem urážek a posměchu za své muslimské vyznání a blízkovýchodní kořeny.

I proto se rozhodl armádu opustit, ale nedařilo se mu to. „Již před pár lety si najal vojenského právníka, aby mu pomohl situaci vyřešit, chtěl vládě zaplatit za své vzdělání a dostat se z armády,“ prohlásil střelcův bratranec. Právník mu ale tehdy jen potvrdil, že zatím jeho odchod nelze uskutečnit.

Když žil Hasan ještě ve Washingtonu, navštěvoval prý alespoň jedenkrát denně sedm dní v týdnu bohoslužbu v jedné z místních mešit. Podle bývalého imáma této mešity Faizula Khana byl Nidal „velmi zbožný“ a často měl nějaké náboženské dotazy, o politice ale nediskutovali. „V jeho otázkách nebylo nic extremistického, kontroverzního. Nikdy na něm nebyla vidět nějaká frustrace, nějaká touha po pomstě,“ citoval Khana list The Washington Times.

Khan se před novináři také rozvyprávěl o tom, že Nidal měl problémy s hledáním vhodné partnerky. Chtěl totiž, aby byla přesvědčená muslimka. „Chtěl ženu, která se pětkrát denně modlí a nosí hidžáb. Ty, které potkal, těmto požadavkům nevyhovovaly,“ uvedl Khan.

I když o něm příbuzní tvrdí, že nebyl nijak agresivní a nespřádal nijaké plány, objevily se informace, že byl již půl roku sledován tajnými agenty v souvislosti s diskusemi na internetu, které se týkaly sebevražedných atentátníků. Zda však příspěvky do diskusí psal právě Hasan, se dosud neprokázalo.

Sám útočník ze čtvrtečního masakru vyvázl těžce zraněný. Podle mluvčího základny byl sice včera v bezvědomí, napojený na přístroje, jeho stav byl ale stabilizovaný.

***

„Doufal, že americký prezident Barack Obama brzy stáhne vojáky z Iráku a Afghánistánu, to se však nedělo.“

„V jeho otázkách nebylo nic extremistického, kontroverzního. Nikdy na něm nebyla vidět nějaká frustrace.“

K masakru došlo v jedné z vojenských budov, kde se vojáci před vysláním do zahraničí podrobují posledním zdravotním prohlídkám. Hasan vešel do budovy a začal dvěma ručními zbraněmi střílet. Zabil 13 lidí a dalších 30 zranil. Sám byl čtyřikrát postřelen, jeho stav byl však včera večer stabilizovaný.

Vyšetřovatelé včera prohledávali i Hasanův byt. Snažili se vypátrat, co by mohlo být motivem jeho činu.

Devětatřicetiletý střelec Nidal Malik Hasan se narodil ve Virgínii rodičům, kteří pocházeli z Palestiny. Do armády vstoupil navzdory přání svých rodičů. Byl silně věřícím muslimem a kvůli své víře a názorům na konflikty v Iráku a Afghánistánu se prý často v posledních letech stával terčem posměchu a urážek. Armáda ho údajně chtěla vyslat do Iráku, což pro něj bylo tou „nejhorší noční můrou“.

Základna Fort Hood v Texasu je jednou z největších na světě. Založena byla v září roku 1942. Rozkládá se na ploše 880 km2 a běžně na ní pobývá asi 50 tisíc vojáků plus několik tisíc civilního personálu.

Policistka Kimberly Munleyová se stala hrdinkou dne. Nacházela se poblíž, uslyšela střelbu, vtrhla do budovy, na útočníka čtyřikrát vystřelila, a tak ho zneškodila. Sama byla také zraněna, její stav je však stabilizovaný.

V půl sedmé ráno místního času, sedm hodin před tím, než začal střílet, navštívil Nidal Malik Hasan jako každý den jeden z obchodů na základně, kde si koupil kafe a bramborové placky. Na sobě měl tradiční arabský oblek. Podle majitele obchodu vypadal normálně, prohodil s ním pár slov a zase odešel.

Autor: