Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Armáda se chce zbavit generálů. Má jich moc

Česko

  8:29
PRAHA - Česká armáda má nadbytek generálů. Zhruba třetiny z nich se proto chce v následujících pěti letech zbavit. „Nyní je v této vysoké funkci 50 vojáků, po změnách by jich mělo být 33 až 35,“ prohlásil včera náčelník generálního štábu Vlastimil Picek při hodnocení prvního výročí nástupu do funkce.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. foto: František VlčekLidové noviny

Generálů v Česku je příliš vzhledem k velikosti armády. Většina z nich je navíc v porovnání s generály v zahraničí velmi mladá. „Když jednáme například v NATO, tak většina generálů je starších, než jsem já, i když se samozřejmě najdou výjimky,“ dodal Picek, který ve svých jedenapadesáti letech dosáhl kariérního maxima. Sám plánuje, že až mu za tři roky skončí období, na které byl jmenován do čela generálního štábu, půjde do civilu.

Zredukování počtu generálských míst je podle něj jednoduché. Profesionální vojáci totiž podepisují smlouvu na dobu určitou. „Jakmile jim doběhne kontrakt a budou ho chtít obnovit, musí požádat o snížení hodnosti,“ řekl Picek. Další možností je systematizace míst, která bude součástí plánované reformy armády. „Například na funkci velitele velitelství sil podpory a výcviku ve Staré Boleslavi nebude tabulkové místo generál, ale nižší,“ řekl Picek. Velitel společného operačního centra ministerstva obrany Miroslav Bálint míní, že takových „systematizovaných míst“ bude většina.

„Máme generálské tabulky i na úrovni velitelů operačních základen, což jinde není vůbec zvykem,“ řekl velitel společného operačního centra ministerstva obrany Miroslav Bálint. S nižšími důstojníky se budou potkávat i zástupci zahraničních armád. „Například v Bruselu máme generála, ale ostatní země tam delegují plukovníky. Tak tomu zřejmě bude i u nás,“ řekl Picek.

Vedení armády spoléhá i na generační obměnu. „Zarazí se povyšování nových generálů a někteří lidé odejdou, protože už budou mít odsloužená léta. I těch plánovaných pětatřicet generálů je moc. Stačilo by nám tak patnáct. Teď to v armádě vypadá, že je hodně indiánských náčelníků, ale málo bojovníků,“ glosoval současný stav jeden z vojáků, který si nepřál být jmenován.

Náčelník generálního štábu také chce vybudovat poddůstojnický sbor, který dnes v armádě chybí. V armádách aliance je přitom tento sbor silný a rekrutují se z něj kvalitní velitelé. „V tomto ohledu máme rezervy a chceme na tom zapracovat. Musíme se zaměřit na mladou generaci vojáků, kteří mají zkušenosti z misí, a pracovat s nimi, abychom dokázali zaplnit mezeru,“ řekl Bálint.

Vlastimil Picek při bilancování ročního působení ve funkci zopakoval, že jednou z priorit české armády jsou zahraniční mise. „Kromě toho, že začínáme s vlastním rekonstrukčním týmem v afghánském Lógaru, pošleme do stejné země dalších šedesát vojáků, kteří budou pomáhat holandskému rekonstrukčnímu týmu. Jejich úkolem bude chránit holandskou základnu a mise je plánována na půl roku,“ řekl Picek.

V dubnu či květnu skončí působení stočlenného kontingentu v irácké Basře, kde Češi střeží jednu ze vstupních bran na základnu. Na podzim se vrátí i polní nemocnice z vojenské základny v afghánském hlavním městě Kábulu. „Je nám sice jasné, že spojenci budou tlačit na to, abychom tam nemocnici nechali, ale my ji potřebujeme zkontrolovat, opravit a připravit na červenec 2009. Tehdy totiž začíná naše působení v silách rychlé reakce Evropské unie, tzv. Battle Group, které zajišťujeme spolu s Belgií a Francií. Součástí našeho kontingentu je právě i polní nemocnice, která se vrátí z Afghánistánu,“ řekl Bálint.
Autor: