Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armáda vypravila dva airbusy pro filharmoniky

Česko

PRAHA Třicet minut po sedmé večer a krátce po osmé se včera z pražského vojenského letiště v Kbelích odlepily dva armádní airbusy.

Vydaly se na čtrnáctihodinovou cestu do japonských měst Komatsu a Tokio, kde by měly vyzvednout členy České filharmonie a některé české občany pobývající v zemi.

„Kvůli dlouhému letu poletí v každém airbusu náhradní posádka. Aby bylo dost místa pro cestující, chemická jednotka se do stroje nevejde,“ reaguje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek na dotaz, zda bude armáda zjišťovat, jestli jsou někteří z českých občanů ozáření radiací.

Aby mohly airbusy vzlétnout, muselo jim české ministerstvo zahraničí v průběhu včerejšího odpoledne vyřídit diplomatická povolení pro přelety ve vzdušných prostorech ostatních států.

Letouny by měly do Japonska doletět dnes dopoledne, podle ministerstva obrany se budou na letištích zdržovat jen minimálně. Tak, aby zítra v ranních hodinách přistály opět v Praze.

V japonských městech naberou 106 českých filharmoniků. Ostatní místa obsadí lidé ze seznamu, který vytvořila česká velvyslankyně v Japonsku a ministerstvo zahraničních věcí.

Orchestr odletěl na japonské turné 6. března. Kvůli zemětřesení zrušil pět koncertů, což pro hudební těleso znamená ztrátu několik milionů korun.

Armáda nabídla své stroje Airbus A-319 i na začátku letošního února. To byly připraveny evakuovat české občany z Egypta, kde probíhaly protivládní demonstrace. Vláda však nabídku vojáků nevyužila.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!