Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Armádní hackeři z Číny se „nabourali“ do Pentagonu

Česko

WASHINGTON Čínská lidová armáda zřejmě úspěšně pronikla do počítačového bezpečnostního systému Pentagonu. Ten musel být zčásti urychleně uzavřen na déle než týden. Napsal to včera respektovaný britský list The Financial Times, který citoval vysoké americké představitele. Hackeři se prý dostali do systému, který využívá kancelář ministra obrany Roberta Gatese.

Hackeři zaútočili letos v červnu. Pentagon napadení přiznal, ale tvrdí, že neví, kdo za útokem do jeho kyberprostoru stojí. Interní vyšetřování ale údajně prokázalo, že se do systému nabourali hackeři pracující pro čínskou armádu.

„Čínská armáda ukázala, že je schopna provést útoky, které oslabí náš bezpečnostní systém,“ citoval Financial Times bývalého vysokého amerického činitele. Jiný nejmenovaný zdroj řekl, že je téměř jisté, že za útokem stála čínská armáda. Peking se proti těmto obviněním ostře ohradil. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jüová nařkla „nejmenované osoby ze snahy zničit rozvíjející se americko-čínské vztahy“ a k prohlášením, jež se objevila v britském deníku, řekla: „Někteří lidé bezdůvodně obviňují naši armádu z toho, že napadá systém americké obrany. Tato slova patří do období studené války.“

Jüová dále tvrdí, že „Čína je nespravedlivě obviňována z mnoha útoků hackerů“. Za Číňany se částečně postavil i bývalý náměstek ministra obrany John Hamre. Řekl, že hackeři své kriminální činy někdy maskují tak, že původ útoku nasimulují z počítačů určité vlády.

Hackeři se o průnik do systému Pentagonu pokoušeli celé měsíce. Úspěšní však byli až v červnu, a to z mnoha míst v Číně. Údajně se nedostali k tajným informacím.

Pokračování na straně 3

„Nejmenované osoby se snaží zničit rozvíjející se americko-čínské vztahy“

Dokončení ze strany 1

Každopádně podobné ataky Američany viditelně znepokojují. Ze strany čínské armády prý v posledních letech zaznamenávají stovky pokusů o proniknutí do systému americké obrany. Tyto útoky mají být v budoucnu ještě početnější a sofistikovanější. Američany tak znepokojuje nejen stále promyšlenější způsob, jakým se do jejich kyberprostoru někteří hackeři dostávají, ale i nárůst těchto útoků. Gregory García, který se na americkém ministerstvu vnitřní bezpečnosti stará o zabezpečení kyberprostoru, tvrdí, že americké systémy jen letos čelily 35 000 útoků. V roce 2005 jich přitom mělo být jen něco málo nad čtyři tisíce.

Existuje přitom obava, že čínské hackery využívá přímo čínská armáda a potažmo i politické špičky země. CIA již léta upozorňuje na to, že součástí modernizace čínské armády je i „válka v kyberprostoru“. Nejmenovaný americký bezpečnostní představitel listu Financial Times řekl, že „nejsou žádné pochybnosti“ o tom, že Číňané běžně sledují e-mailovou korespondenci mezi agenty či bezpečnostními experty pracujícími v Pentagonu.

Americké armádní špičky již hledají způsob, jak útokům po síti čelit. Vzdušné síly USA mají brzy vytvořit „kybernetické válečné velení“. To by mělo být zaměřeno na zlepšení obranných a útočných schopností proti těmto „asymetrickým hrozbám“. „Všichni na ministerstvu obrany tuto sféru vidí jako válečné pole a souhlasí s posílením útočných schopností našeho systému,“ řekl major Charles Ickes z amerického letectva.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!