Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armádní letoun CASA s týmem specialistů zachránil slovenské miminko. Převezl ho z Bratislavy do Prahy

ECMO tým zachrańující slovenské mimnko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ECMO tým zachrańující slovenské mimnko. | foto: Armáda ČR - Zuzana Špačková

PRAHA Lékařský tým ECMO Všeobecné fakultní nemocnice na vyžádání slovenských lékařů ve středu 15. listopadu byl dopraven armádním letounem do slovenské Bratislavy, aby zachránil život tříměsíční holčičky. Malá pacientka byla dovezena do Prahy během hodiny a momentálně leží v nemocnici ve speciálním inkubátoru, kde zůstane zhruba týden.

Pacienti, kteří stejně jako novorozeně musí být léčeni pomocí terapie ECMO mají přitom šanci na přežití v řádech jednotek procent. Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) je metoda, která slouží ke kontrolované výměně plynů mimo organismus po nezbytně nutnou dobu, pokud tuto funkci nemohou vykonávat plíce. Touto výměnou plynů je míněno okysličování krve a odstraňování oxidu uhličitého. Používá se v případě, kdy selže klasická plicní ventilace.

„Pacienti léčení pomocí ECMO patří do skupiny, u které se šance na přežití bez této terapie vyjadřují v jednotkách procent. Přežití novorozenců při zásahu těchto týmů je přitom více než 75 procent,“ uvedl na stránkách armády vedoucí jednotky intenzivní péče Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK Praha Václav Vobruba.

Novorozeně při boji o život na cestě z Prahy do Bratislavy.

Novorozeně při boji o život na cestě z Prahy do Bratislavy.

„Slovenští kolegové se na nás obrátili, neboť již neměli jiné možnosti záchrany života tříměsíčního novorozeněte. Dítě jsme v průběhu třicetiminutové operace napojili na ECMO podporu a posléze přepravili ve speciálním inkubátoru zpět do Prahy, kde zůstane připojeno na přístroji a pod naším dohledem zhruba týden. Cesta do Bratislavy trvala letounem CASA hodinu. Bez letecké podpory bychom jen těžko mohli život malé pacientky zachránit,“ dodal lékař.

Lékařský tým ECMO Všeobecné fakultní nemocnice na vyžádání slovenských lékařů...
Tým ECMO v akci při záchraně novorozeněte.

K napojení pacientů na přístroj ECMO je potřeba specializovaný ECMO tým, který obsahuje i dětského intenzivistu či kardiovaskulárního chirurga. Jedná se o skupinu specialistů, kteří jsou v tomto týmu, ale zároveň vykonávají svou profesi. 

Doktoři se do roku 2016 museli spokojit s pozemním transportem, který by ke středeční záchraně dítěte nestačil.  Nyní už může být využita i vojenská letecká podpora, přičemž na stejném principu to funguje i ve Švédsku či Německu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Epidemiolog Roman Prymula.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Epidemiolog Roman Prymula.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Epidemiolog Roman Prymula.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!