Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armstrongovo loučení: zdržel start o čtvrt hodiny

Česko

PAŘÍŽ/PRAHA Žádné pompézní fanfáry pro Lance Armstronga. Sedminásobný vítěz Tour de France mohl být po 17 letech od prvního vystoupení na nejslavnějším etapovém závodu nakonec vůbec rád, že dojel do cíle závěrečné etapy.

Těsně před jejím startem se oblékli členové týmu RadioShack včetně svojí největší hvězdy do speciálních trikotů s číslem 28. Ty měly upozornit na 28 milionů lidí, kteří podle odhadů Armstrongovy nadace bojují s rakovinou, rozhodčí pro to neměli pochopení. „Startovní listinu přece podepsali v jiných. Hrozila jim za to i diskvalifikace,“ řekl šéf sudích Francesco Cenere.

Start poslední etapy se kvůli převlékání Armstrongova týmu zdržel o čtvrt hodiny. „Myšlenkou bylo mluvit o závažnosti této choroby. Bohužel komisaři s tím nesouhlasili. Ale nakonec jsme získali víc pozornosti, než jsme čekali,“ komentoval Armstrong spor.

Na pořadí se už nic mimořádného nezměnilo – americká legenda skončila v konečném pořadí na 23. místě. Armstronga mohl potěšit triumf RadioShacku v soutěži týmů.

I když osmatřicetiletý cyklista už dopředu oznámil, že letos pojede Tour naposledy, ještě bude muset vysvětlit některé záležitosti z dob jeho působení v týmu US Postal. Vyšetřování odstartoval Armstrongův krajan Floyd Landis, jenž kvůli dopingu přišel před čtyřmi lety o titul z Tour a z používání nedovolených látek obvinil i Armstronga. Ten se snaží zpochybnit Landisovu důvěryhodnost, Landis však trvá na svém. „Někdy přijde doba říct dětem, že Ježíšek neexistuje,“ uvedl.

***

ZÁVĚREČNÉ ETAPY 19. etapa Bordeaux - Pauillac (časovka 52 km): 1. Cancellara (Švýc.) 1:00:56 hod., 2. Martin -17, 3. Grabsch (oba Něm.) -1:48, 4. Konovalovas (Lit.) -2:34, 5. Zabriskie (USA) -3:00, ...82. KREUZIGER -7:25. 20. etapa Longjumeau - Paříž (102,5 km): 1. Cavendish (Brit.) 2:42:21, 2. Petacchi (It.), 3. Dean (N. Zél.), 4. Roelandts (Belg.), 5. Freire (Šp.), ...49. KREUZIGER všichni stejný čas. Konečné pořadí 1. Contador (Šp.) 91:58:48, 2. A. Schleck (Luc.) -39, 3. Meňšov (Rus.) -2:01, 4. S. Sánchez (Šp.) -3:40, 5. Van den Broeck (Belg.) -6:54, 6. Gesink (Niz.) -9:31, 6. Hesjedal (Kan.) -10:15, 8. Rodríguez (Šp.) -11:37, 9. KREUZIGER -11:54, 10. Horner (USA) -12:02.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...