4. července 2013 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Asistentka nosila Nagyové 'kompro'. Policie ji vyslechne, na vládě zůstává

Vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády ČR Jana Nagyová na snímku z 1. ledna 2013 při setkání Petra Nečase s Robertem Ficem v brněnské vile Tugendhat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády ČR Jana Nagyová na snímku z 1. ledna 2013 při setkání Petra Nečase s Robertem Ficem v brněnské vile Tugendhat. | foto: ČTK

PRAHA Asistentka Eva Štánská byla prostřednicí mezi Janou Nagyovou a vojenskými zpravodajci. Byla důvěrně obeznámena s konspiračními přezdívkami, předávala obálky a flash disky, tiskla kompromitující materiály. O sledovacích akcích své šéfky věděla. Kvůli tomu ji v pondělí vyslechne policie. Na Úřadu vlády však zůstává.

Do policejního spisu se jméno asistentky Jany Nagyové dostalo poprvé 16. ledna 2013. Ten den měla Štánská šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase domluvit schůzku se zpravodajcem Milanem Kovandou.

Poté se, alespoň podle policejních dokumentů, téměř dva měsíce ve sledování neangažovala. Mezi 7. a 11. březnem se však její jméno do protokolu vrací. Za čtyři dny si s Nagyovou volaly nebo psaly nejméně pětadvacetkrát. Nagyová svojí asistentce mimo jiné oznámila, že "to bude muset vymyslet přes Umělého psa, přes nějaké jiné lidi". Z toho vyplývá, že již v té době byla se špionážními aktivitami své nadřízené detailně obeznámena, minimálně totiž znala kódovanou řeč, kterou exšéfka kabinetu používala.

Úřednice u výslechu

Štánská není jedinou vládní úřednicí, která zamíří k výslechu. V pondělí čekají policejní otázky také Marii Zlatohlávkovou, osobní asistentku premiéra Nečase. Ve čtvrtek ráno byla vyslechnuta Patricie Urbanová, která zastávala obdobnou funkci u Nagyové. Obě jsou, stejně jako Štánská, stále zaměstnankyněmi vlády. Zlatohlávková měla Nagyové opatřit fotografii Radky Nečasové, Urbanová jí oznamovala schůzku s Kovandou.

Za týden se Nagyová sešla s Kovandou, aby si vyjasnili detaily o průběhu sledování. Podklady měla zpravodajcům předat právě Štánská.

Den poté, 22. března, ve čtvrt na devět ráno Nagyové pípne přeposlaná esemeska: "Vážený pane generále, dle pokynu paní vrchní ředitelky úkol splněn. Jsem na úřadě vlády." Odesílatel: Štánská. 

Potvrzuje, že Kovandovi předala potřebné materiály. Obsahem předané obálky měly být mimo jiné fotografie řidiče Úřadu vlády Jiřího Pertla a šéfky Hrzánského paláce Aleny Hegrové - tedy "žrádla pro psy". Později toho dne Nagyová nařídí Štánské, aby si všechny materiály vytiskla.

Dobré zprávy

V pondělí 25. března Kovandovi lidé spouštějí akci. Ten den Nagyová se svou asistentkou komunikuje nezvykle čile (spojily se nejméně šestkrát). Štánská šéfce Nečasova kabinetu potvrzuje změny itineráře, které tlumočí Kovandovi.

Už za týden má Štánská pro Nagyovou dobré zprávy: "Pan Kovák-Umělý pes bude mít dnes všechny materiály, zpracuje je," napsala Nagyové asistentka. 

16. dubna se asistentka v policejním spisu objeví naposledy. Ten den měla Kovandovi domluvit schůzku s Nagyovou, na níž jí předal flash disk s videem sledovaných Pertla a Hegrové.

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě

Úřednice už mluví jen s policií

Štánská hraje ve špionážní hře Jany Nagyové nezanedbatelnou roli. A právě proto si ji policie pozvala na výslech. "Ano, paní Štánská bude vyslechnuta v pondělí, nebo úterý," řekl serveru Lidovky.cz advokát propuštěného zpravodajce Kovandy Jiří Matzner. Pro jeho klienta, stejně jako pro další zpravodajce Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka a samotnou Nagyovou, bude její výpověď jednou z klíčových. 

I přesto, že její šéfka již na sekci kabinetu předsedy vlády skončila, Štánská na Úřadu vlády stále pracuje. Redaktor serveru Lidovky.cz se jí dovolal přímo na stůl ve Strakově akademii, jenže úřednice svou roli v případu Jany Nagyové komentovat nechtěla. "Mluvím jen s policií," řekla serveru Lidovky.cz a bez rozloučení ukončila hovor.

khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!