Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Díky ní jsem odřízl kmotry od Lesů i Budvaru, poskytuje Nečas alibi Nagyové

Jana Nagyová, pravá ruka premiéra Petra Nečase. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová, pravá ruka premiéra Petra Nečase. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Odcházející premiér Petr Nečas (ODS) stupňuje obhajobu své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové. Poté, co popsal, s jakými úkoly na schůzky s pražskými lobbisty chodila, nyní odhalil také konkrétní výsledky, které z její "špionáže" u nedotknutelných plynuly.

Nečas podal demisi poté, co policie obvinila Nagyovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce. Vyšetřovatelé původně sledovali vlivné kmotry Ivo Rittiga, Romana Janouška či Tomáše Hrdličku, s nimiž (zejména s Rittigem) se Nagyová stýkala.

Nečas tvrdí, že díky jejím schůzkám s kmotry se mu podařilo přesekat chapadla, která od nich vedla do nejvyšších pater státní správy.

Kmotři mohli machrovat po Praze, tvrdí Nečas

"Šlo například o odchod správního ředitele Lesů ČR v roce 2012 (byl jím Pavel Škvára, který ve funkci vydržel pouhé čtyři měsíce - pozn. red.) nebo letošní výpověď ředitele provozního úseku Ředitelství silnic a dálnic (byl jím Jiří Veigert - pozn. red.)," napsal serveru Lidovky.cz Nečas.

Podívejte se na ukázky z konverzace, přečtěte si celý netradiční rozhovor s Nečasem

Přečtěte si ukázky z konverzace mezi redakcí a Petrem Nečasem v galerii.

CELÝ netradiční rozhovor si přečtěte zde:

Co ze schůzek s Nagyovou Rittig s Janouškem získávali? Podle Nečase nic. "Oni se mohli tvářit důležitě, machrovat po Praze a říkat, že se potkali s pravou rukou premiéra. To byl jejich profit," napsal serveru Lidovky.cz odstupující premiér.

Jeho pobočnice informace prý nezískala jen pozorným nasloucháním, ale především díky svému konverzačnímu umu. "Paní Nagyová je při společenské komunikaci velmi šarmantní a příjemná dáma. To mnoha mužům lichotilo," vysvětlil Nečas. 

Nečas hájí Nagyovou:

S Janouškem se podle něj šéfka kabinetu nepotkala už více než dva roky, s Rittigem tři čtvrtě roku a s Tomášem Hrdličkou za poslední rok a půl jen jedinkrát.

Odstupující premiér si navíc myslí, že jsou kontakty mezi jeho kabinetem a pražskými "muži ve stínu" přeceňovány.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:

  

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...