Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Netradiční sms rozhovor s Nečasem: Nagyová je šarmantní dáma, napsal

Jana Nagyová s Petrem Nečasem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová s Petrem Nečasem | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA Rozhovor s odstupujícím premiérem Petrem Nečasem (ODS), který s médii poté, co podal demisi, příliš nekomunikuje, vznikal netradičně - jako série sms dotazů a odpovědí. "I zákulisní informace jsou v politice důležité a tyto informace dostanete jen od zákulisních hráčů," obhajuje Nečas kontakty své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové s kmotry Ivo Rittigem, Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou.

Pondělí, 24. června

Lidovky.cz: Paní Nagyová chodila za panem Rittigem až do domu, aby s ním jednala o politice ODS. Věděl jste o tom?
Ano, věděl. Měla za úkol získat jeho důvěru a vytáhnout z Ivo Rittiga maximum informací. I zákulisní informace jsou v politice důležité a tyto informace dostanete jen od zákulisních hráčů.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: A proč jste s ním nejednal přímo vy? Nestaví to vaše výroky o boji proti korupci do špatného světla?
A proč bych s ním měl přímo jednat? Mně šlo o získání užitečných informací. A ty paní Jana Nagyová získala. To na mě žádné špatné světlo nevrhá.

Lidovky.cz: Není to důkaz, že jste neměl stranu plně pod kontrolou? A měla paní Nagyová podobný úkol také s Romanem Janouškem?
Ano, stejný úkol měla i s Romanem Janouškem. Rozpovídat je a získat informace.

Lidovky.cz: Jaké užitečné informace paní Nagyová z těch schůzek nosila? A jste si jistý, že vám jejím prostřednictvím Rittig a Janoušek nepodsouvali své zájmy?
Každá zajímavá informace je důležitá, byť třeba jen jako střípek do mozaiky. A své zájmy mi nemohli podsunout, neměli jak. Šlo o informace z pražského podnikatelského suterénu.

Lidovky.cz: Jak si můžete být jistý tím, že byla vůči vám Nagyová loajální? Že neplnila jejich úkoly?
1. paní Nagyová, chovejte se elementárně zdvořile, zvláště, když píšete o ženě a ctíte presumpci neviny. A za 2. Její loajalitou vůči mě jsem si naprosto jistý, v životě jsem nepotkal loajálnějšího člověka.

Lidovky.cz: A jste si tím jistý i poté, co se pan Kovanda přiznal, že na její pokyn sledoval vaši manželku?
1. něčí vinu může prokázat pouze nezávislý soud. Do té doby je nezbytné ctít presumpci neviny. 2. pokud snad někde v kombinaci nedorozumění a služební horlivosti pochybila, ještě to nezpochybňuje její loajalitu.

Úterý, 25. června

Lidovky.cz: Nechcete uvést alespoň nějaký příklad informace z pražského podnikatelského suterénu, kterou paní Nagyová ze schůzek s Rittigem a Janouškem přinesla?
S panem Janouškem se paní Nagyová nesešla více než rok, možná i rok a půl. S panem Rittigem řadu měsíců. Setkání měla společensko-konverzační charakter a nešlo o žádná jednání. Podporu pro mne u nich paní Nagyová v žádném případě nevyjednávala. Mimo jiné proto, že pokud tito pánové měli v minulosti na ODS nějaký vliv, za mého předsednictví se ho v případě pana Janouška podařilo zcela eliminovat a v případě pana Rittiga výrazně omezit. Informace získané paní Nagyovou mi pomohly prosadit řadu kroků, které se jim určitě nelíbily.

Lidovky.cz: Jaké kroky?
Například personální změny v dozorčí radě Budvaru a její zmenšení.

Lidovky.cz: A jak tu informaci paní Nagyová získala? Bavila se s nimi o Budvaru?
Neřešili Budvar. Paní Nagyová pouze pozorně naslouchala a vyhodnotila informace.

Lidovky.cz: S jakými instrukcemi na ta setkání chodila? Můžete jmenovat ještě jiný konkrétní výstup těch schůzek kromě Budvaru? A s jakými dalšími lidmi se paní Nagyová scházela?
Sešla se s obrovským množstvím lidí. Například s panem Hrdličkou kontakty prakticky rok a půl nebyly. Základním úkolem bylo získat informace, rozmluvit je a pozorně naslouchat. Dalšími konkrétními výstupy jsou: odchod správního ředitele Lesů ČR v roce 2012, odchod náměstka ředitele Ředitelství silnic a dálnic v roce 2013. Dále vítězství křídla primátora Svobody na podzim 2011 a tak dále.

Lidovky.cz: A to si Janoušek ani Rittig nespočítali, že ze schůzek s paní Nagyovou nemají žádný profit? To opravdu z vaší strany nemusela přijít žádná protislužba?
Oni se mohli tvářit důležitě, machrovat po Praze, že se potkali s pravou rukou premiéra. To byl jejich profit. Navíc je paní Nagyová při společenské komunikaci velmi šarmantní a příjemná dáma. To mnoha mužům lichotilo.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...