Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Astra spustí další družici, aby mohla šířit více kanálů

Česko

PRAHA V přepočtu zhruba deset miliard korun plánuje investovat do nové družice lucemburský satelitní operátor SES Astra. Jeho nový satelit Astra 3B by měl začít vysílat příští rok. Záběr má mít celoevropský, ale programy by měl šířit především pro střední a východní Evropu. V rozhovoru s LN to řekl ředitel středoevropské divize Astry Martin Kubacki. „Mluvíme o 350 až 400 milionech eur, tolik odhadujeme, že stojí celý proces spuštění nového satelitu,“ odhadl Kubacki.

Nová družice posílí vysílání z pozice 23,5° východně, kam už nyní Astra soustředí signál pro střední a východní Evropu. Další satelit tam operátor plánuje vybudovat kvůli větší kapacitě - aby mohl do své nabídky zařadit více televizních kanálů, řádově stovky. „Pokrytí se zaměří hlavně na země střední a východní Evropy, od Polska po Bulharsko,“ přiblížil Martin Kubacki. Posilování vysílací kapacity souvisí podle něj s rychlým rozvojem televizních trhů, protože ve zmíněném regionu včetně Česka, Slovenska i Maďarska vznikají „ročně desítky televizních kanálů“.

Pro vysílání do střední a východní Evropy Astra dosud užívá i pozici 19,2°, z kapacitních důvodů ale začíná propagovat 23,5° východně. Mluví o ni jako o „neoficiální národní pozici“. Kubacki odhaduje, že je na ni v Česku namířeno už asi 350 tisíc parabol. Astra dodává i přídavné zařízení, s jehož pomocí lze na parabolu přijímat signál z obou jejích satelitů. Právě z 19,2° se na novou pozici nyní přesouvá třeba hudební stanice Óčko, zatím jediná z prvních šesti digitálních televizí v Česku, která už vysílá.

Televizní programy z Astry se do českých domácností dostávají prostřednictvím nabídek firem CS Link, UPC Direct a dalších. Ty poskytují balíčky, v nichž nechybí ani volně pozemně šířené kanály České televize, Novy a Primy. Astra je pro to, aby všechny pozemně vysílané programy byly přítomné i na satelitu, podobně jako je to teď ve Francii. Myšlenku vzniku tzv. národní satelitní platformy už dřív několikrát nadnesl vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš. Podle něj by bylo ekonomičtější takto pokrýt televizním signálem méně zalidněná místa či náročný terén, kam by bylo neúměrně drahé stavět pozemní sítě. Nejlepší by pak podle Hanuše bylo, kdyby všechny volně pozemně šířené programy měly zákonnou povinnost vysílat zároveň na satelitu. „My jako satelitní operátor nemůžeme být iniciátorem takového procesu, jsme neutrální technickou platformou,“ říká Martin Kubacki. Astra podle něj nemluví s žádnými zákonodárci, nelobbuje: „Je to na trhu, být aktivní a udělat první krok.“ Satelit je dražší Set-top boxy pro pozemní signál lze pořídit už pod tisíc korun, satelitní komplety stojí několik tisíc. Přesto jeho obliba roste. Dokazují to výsledky prosincového průzkumu agentury GfK pro sdružení Digimonitor, které mají LN k dispozici. Proběhl v Domažlicích, první oblasti, kde se loni vypnul analogový signál jako na prvním místě v Česku. Zatímco na podzim 2006 tam přijímalo televizi satelitní parabolou 11,3 % domácností, čtvrt roku po vypnutí analogu jich bylo už 31,7 %. Martin Kubacki z Astry čeká stejný vývoj v celém Česku: „Odhaduji, že satelit bude mít mezi distribučními platformami jednu třetinu, třikrát více než nyní.“

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...