Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Ať jsou na všech školách přijímačky, žádají hetmani

Česko

ŠKOLY BOJUJÍ O ŽÁKY. I SNADNÝM PŘIJETÍM

PRAHA Na všechny střední školy v Česku, které končí maturitní zkouškou, se budou dělat přijímací zkoušky. Přesně takový model by v budoucnu mohl ve školství fungovat. Usilují o to alespoň hejtmani, kteří žádají ministerstvo, aby takový model posvětilo a vzalo nad ním záštitu. Důvod je jednoduchý. V současné době až dvě třetiny středních škol nedělají žádné přijímací zkoušky. O přijetí rozhodují například na základě vysvědčení z osmé a pololetí deváté třídy, další body pak uchazeči mohou získat za umístění v některé z vědomostních soutěží nebo olympiád.

Jenomže zatímco ubývá žáků, počty škol zůstávají. Mezi školami tak probíhá boj o každého budoucího středoškoláka, a jak ho lépe nalákat než tím, že nebude muset dělat přijímačky. Není tedy žádnou výjimkou, že na gymnázium je přijat žák s trojkami a že do maturitních tříd ekonomických škol chodí čtyřkaři, kteří by měli být na odborném učilišti.

„O tom, jak bude vypadat přijímací řízení, rozhoduje ředitel či ředitelka školy. Kraj, přestože je zřizovatelem středních škol, nemůže nic nařizovat,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček s tím, že kraje mohou svým školám dát pouze doporučení. Je pak jen na jejich vedení, zda se podle něj budou řídit.

Jenže kraje řeší i další problém: ve chvíli, kdy jejich školy přijímačky pořádají, studenti se často hlásí na školy v sousedních krajích, kde po nich zkoušky nevyžadují.

Některé kraje se totiž se svými školami domluvily, že budou přijímačky dělat. Nejčastěji pak školy použijí testy společnosti Scio. Taková dohoda mezi zřizovatelem a školou existuje například v Pardubickém, Karlovarském a Zlínském kraji. V Libereckém pak přijímačky dělají pouze gymnázia. Hejtmani nyní chtějí, aby podobný model fungoval ve všech krajích a tím se zlepšila úroveň všech maturitních oborů. „Jen lobby pro firmu Scio“ „Chápu žádost hejtmanů a podporuji je v takovém kroku. Zvažujeme, zda by bylo možné vydat metodický pokyn, který by školy k něčemu takovému zavazoval,“ řekl LN ministr Josef Dobeš.

Ne všechny školy ale nápad vítají. Ty, které přijímací zkoušky dělají, proti nejsou. Nelíbí se to ale těm, které dnes zkoušky nevypisují. „Pokud se nezvětší počet žáků, nesníží počty škol a stále budou platit tři přihlášky, je něco takového nemožné. Pak to bude pouze lobby pro firmu Scio, která jako jediná v republice bude schopná testy udělat,“ řekl Petr Pícha, ředitel gymnázia v Písku. Dodal, že nezná v kraji jinou školu, která by přijímačky vypisovala.

***

* Přesná čísla, kolik škol v Česku nedělá přijímací zkoušky, neexistují. Mluví se ale až o dvou třetinách.

* Zatímco v roce 1990 končilo střední školy 147 078 žáků, loni to bylo už jen 115 506 žáků.

* Každá škola musí vypsat přijímací řízení. Jak bude vypadat, je pouze na vedení školy, jeho součástí nemusí být přijímací zkouška.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!