Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ať mne dá BIS k soudu, těší se disident Hučín

Česko

  12:47
PRAHA - Neonacistický internetový server zakázané organizace Národní odpor zveřejnil soukromou adresu šéfa olomoucké pobočky kontrarozvědky BIS Jana Prince. Tato expozitura tajné služby se přitom měla podílet na dopadení žhářů ze slezského Vítkova. Extremisté adresu agenta získali z webových stránek bývalého pracovníka BIS a dlouholetého disidenta Vladimíra Hučína.

LN: Proč jste zveřejnil adresu Jana Prince, který se měl podílet na dopadení žhářů z Vítkova?

Jeho adresa je všeobecně známá. Je ředitelem BIS, není to žádný operativec. Jestliže se za to stydí, tak měl dělat něco jiného. Musí počítat, že se ho novináři pokoušejí dostihnout a ptát se ho na tu kauzu.

Co jste tím tedy sledoval? Šlo o nějakou pomstu?

Teď se blíží čtvrté výročí smrti mého kamaráda Jana Chmelaře, který zemřel na následky soudního stíhání. On byl obviněn kvůli tomu, že mi krátce před mým zatčením napsal neschopenku. Jan Princ v této věci vypovídal tak, aby nám oběma co nejvíce přitížil. Jan Princ byl z Prahy přemístěn na olomouckou expozituru, aby vykonal špinavou práci. Navíc zhatil několik operativních akcí, jejichž výsledkem by bylo prokázání pohybu ruských tajných služeb na našem území a kontakty na krajně levicové organizace. V kauze Vítkov, ve které se údajně angažoval, to hodně smrdí.

Uvědomil jste si, že byste mu tím mohl ublížit?

Nějaké ublížení, to ani náhodou. Kdyby se ale ta věc podařila a on mě dal k soudu, tak bych byl jen rád. Vůbec mě nemrzí, že jsem ho tím mohl údajně ohrozit. Kdyby ještě existovaly souboje, pan Princ by už byl proděravěn několika kulkami.

Zmínil jste se o tom, že by vám nevadilo, kdyby vás pan Princ žaloval. To jste ho chtěl svým článkem dohnat k soudu?

O to jsem se snažil i v minulosti. Dělal jsem pro to maximum. Konfederace politických vězňů na něj podala trestní oznámení krátce před mým zatčením. Já chci ale hlavně rozkrýt činnost BIS. Co ta organizace vlastně dělá. Parlamentní komise pro její kontrolu naprosto nefunguje, nerozumí tomu a ani tomu rozumět nechce. Až jednoho dne praskne, na čem BIS pracovala a čím se zabývala mimo rámec zákona, tak už to nikdo z tamních představitelů neokecá. BIS například kryla zločinné praktiky s bezpečnostními prověrkami u státního zástupce Radima Obsta. Ten byl rozpracováván na půdě BIS a je strašné, že je nyní náměstkem státního zastupitelství. Tyto akce BIS provádí. Je to pro mne naprosto nedůvěryhodná organizace.

Říkáte, že v kauze Vítkov to smrdí. Co tím myslíte?

Práce BIS na půdě extremismu je spíše destruktivní. V mnoha věcech, kdy se dalo prokázat mnoho závažných trestných činů, tak z toho BIS vycouvala. Namísto toho si hraje svoje hrátky a věnuje se sbírání kompromitujících materiálů, které pak používá v různých politických kauzách. BIS policii ve věci extremismu spíše překáží.

Chcete tím říct, že BIS neměla vliv na dopadení žhářů?

Podle mých zkušeností s fungováním BIS, byl její vliv na dopadení žhářů velmi mizivý.

Vás soud nakonec očistil a nyní se snažíte vysoudit odškodné. Jak jste daleko?

Navrhli mi 200 tisíc. S tím jsem naprosto nesouhlasil. Ministerstvo spravedlnosti podalo odvolání a chtějí to promlčet.

Jak vysoké odškodné byste si představoval?

Vypočítal jsem to na dva miliony.

Autor: