Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Atentát? Chybělo málo, a vlak královny vykolejil

Česko

Austrálie 40 let tajila, že se královnu Alžbětu II. pokusil někdo během návštěvy země zabít.

SYDNEY Britská panovnice Alžběta II. ve svých 44 letech jen o vlásek unikla smrti. Během její tehdejší oficiální návštěvy Austrálie se na ni neznámí útočníci pokusili spáchat atentát. Podrobnosti události, kterou australská vláda do dnešní doby pečlivě tajila, nyní zveřejnil detektiv Cliff McHardy, který stál u jejího vyšetřování.

Vše se odehrálo 29. dubna 1970. Královna tehdy se svým manželem princem Philipem cestovala vlakem v horách nedaleko Sydney, když se stroj někdo pokusil vykolejit. Jak popsal 81letý McHardy, na dráze byla umístěna velká dřevěná kláda. „Královnin vlak do ní narazil a pak ji táhl před sebou ještě asi 150 metrů, ale naštěstí nevykolejil,“ popsal detektiv v australském rozhlase. Alžběta II. prý unikla katastrofě jen díky tomu, že vlak jel celkem pomalu. „Odborníci nám tehdy potvrdili, že kdyby řidič jel maximální rychlostí, určitě by vykolejil,“ řekl McHardy. Královna ani její muž údajně ani nezaznamenali, že se děje něco nepatřičného.

Kláda prý byla na koleje umístěna úmyslně. „Muselo to být schválně. Byla tma, a navíc jen hodinu předtím těmi místy projel vlak, který měl za úkol trať zkontrolovat. Na kolejích nic neleželo,“ dodal detektiv. Vyšetřovatelé z toho usoudili, že útočníci museli být dobře seznámeni s cestovním plánem královny. Policie vyhodnotila celou situaci jako sabotáž s pokusem poškodit královnu a jejího manžela.

Celou věc australská vláda po desítky let pečlivě skrývala. Nechtěla být vystavena mezinárodnímu skandálu v případě, že neodhalí útočníky. Delikátnost situace komplikovala i průběh vyšetřování. „Nikdy jsme nepřišli s hodnověrnými podezřelými, protože při výsleších bychom s nimi museli mluvit v hádankách. Nemohli jsme otevřeně přiznat, čeho se naše vyšetřování týkalo,“ vysvětloval detektiv. Mezi hlavními podezřelými byli sympatizanti Irské republikánské armády, která v Severním Irsku vedla boje proti britské nadvládě.

McHardy se rozhodl věc zveřejnit, protože prý chtěl konečně vynést na světlo „největší nevyřešenou záhadu své kariéry“

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...