Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zemědělství: Audit o střetu zájmů premiéra vůči agrárním dotacím není hotov, dorazily jen podklady

Andrej Babiš na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Auditní zpráva, která se týká možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vůči zemědělským dotacím, zatím není hotová. Server Neovlivni.cz napsal, že závěrečný materiál již dorazil do Prahy, ale mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý pro LN uvedl, že to tak není.

„Finální zprávu evropského auditu jsme dosud neobdrželi, dostali jsme pouze podklady k bilaterálnímu jednání, které je naplánováno na 28. ledna,“ řekl Bílý. Protože proces pořád běží, strany si vzájemně překládají argumenty, není zatím možné komentovat, jak se tento audit staví k otázce premiérova střetu zájmů.

Stejně tak auditní zprávu zatím neobdržel ani Státní zemědělský intervenční fond. Situaci tak nechce komentovat. Závěrečný dokument nedostal ani holding Agrofert, jeho mluvčí Karel Hanzelka uvedl, že se v médiích objevují nepodložené spekulace.

Sám Babiš agentuře ČTK sdělil, že závěry auditu o zemědělských dotacích pro Agrofert nezná. Znovu odmítl tvrzení, že je ve střetu zámů. Česko podle něj nepřijde o žádné peníze.

Hotový je tak pořád jen první evropský audit na dané téma, který přišel do Prahy v loňském roce. Týká se dotací ze strukturálních a sociálních fondů, tam auditoři došli k závěru, že Babiš pořád ovládá holding Agrofert, třebaže ho vložil do svěřenských fondů, pročež firmy v holdingu nemají nárok na evropské subvence. Česká republika tento závěr rozporuje, nesouhlasí s tím, že by se premiér provinil proti českému zákonu o střetu zájmů. Ale ve hře je ještě přísnější evropská směrnice, která platí od srpna 2018, tou audit argumentuje také.

Premiér Andrej Babiš.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Předchozí audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, potvrdil, že premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek.

Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Důvěrnou zprávu auditorů loni v prosinci obdržel i pražský magistrát, protože je jedním z připomínkových míst řízení vedeného EK. Radní Adam Zábranský (Piráti) novinářům řekl, že částka, o kterou by ČR měla přijít, je prozatím stanovena na víc než 285 milionů korun. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že požádá EK o stanovisko, zda může důvěrnou zprávu zveřejnit. Mezitím ale dokument zveřejnila média.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!